Δραματικό φινάλε με μεγάλη νίκη του Κολοσσού

Ματσάρα και… Δράμα! Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κολοσσός έφτασε στο +27, όμως ο ΚΑΟΔ με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το ματς ίσα (68-68) λίγο πριν τη λήξη, με τους Ροδίτες να παίρνουν τη νίκη με 72-68 και να μπαίνουν με το… δεξί στο 2015!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Σκοτ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Μανωλόπουλο και Τσάμη να προσθέτουν από 14. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζάρας με 22 πόντους.

Με το… τζάμπολ είχε τον έλεγχο του ρυθμού της αναμέτρησης ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου είχε από νωρίς το προβάδισμα (7-9), ενώ με την καλή της άμυνα και τον Σκοτ… καυτό, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (13-23). Με τον ΚΑΟΔ από την άλλη να σκοράρει με το… σταγονόμετρο.

Το ίδιο δυνατά μπήκε και στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός και μάλιστα με «όπλο» την ευστοχία από την περιφέρεια, έκανε το 13-29, στα πρώτα δύο λεπτά! Ο ΚΑΟΔ δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει και όταν το έκανε, οι φιλοξενούμενοι «απαντούσαν» με τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά να παίρνει τη συνεχώς την… ανιούσα. Έτσι, κύλησε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους «θαλασσί» να το κλείνουν με 11/12 τρίποντα (!), το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο υπέρ τους 50-29.

Με δύο τρίποντα από Λίντεν και Ουότερς, οι Ροδίτες πήγαν στο +27 (29-56) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Όμως, στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ έκανε ένα σερί 11-0, ρίχνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (40-56). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν καλάθι μετά από περίπου τέσσερα λεπτά (40-58), ωστόσο η ομάδα της Δράμας εξακολουθούσε να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Κολοσσού, κάνοντας το 48-60, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε στο 51-63.

Πλέον, η ψυχολογία των παικτών του Κώστα Μέξα είχε αλλάξει εντελώς, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 9-2 –στα ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου- και να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (60-65)! Ο Τσάμης έκανε στη συνέχεια το 60-67, όμως οι Δραμινοί με την καλή τους άμυνα, έφεραν το ματς στο καλάθι (65-67), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, η αντεπίθεση του ΚΑΟΔ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (68-68), με τον Τσάμη να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Κολοσσό στα 23’’ δευτερόλεπτα. Στην τελευταία επίθεση, ο Άτκινς έχασε το λέι απ, λόγω της καλής άμυνας του Σμιθ, με τον Στεφανίδη να παίρνει το φάουλ μετά το αμυντικό ριμπάουντ και να διαμορφώνει από τη γραμμή το τελικό 72-68!

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σφαλτσάκης 4 (1), Τρότερ 3 (1), Τζόνσον, Γεωργάκης 2, Άτκινς 5, Όντομ 7 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 4, Ζάρας 5 (22), Λο 7, Τσαλδάρης 4, Παπαμακάριος 10 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Ουότερς 7 (1), Μανωλόπουλος 14 (3), Σμιθ 1, Στεφανίδης 6, Λίντεν 8 (2), Σκοτ 17 (5τρ., 10 ριμπ.), Τσάμης 14 (1)