Κολοσσός και… Ουότερς για φίλημα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντομινίκ Ουότερς, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 82-75 τονΚόροιβο Αμαλιάδας, στο «Βενετόκλειο», για τη 13η αγωνιστική της Α1.

Ξεδίψασε με… Ντομινίκ Ουότερς ο Κολοσσός! Με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει τα… πάντα στο παρκέ, πετυχαίνοντας 23 πόντους, η ομάδα της Ρόδου νίκησε με 82-75 τον Κόροιβο για τη 13η αγωνιστική της Α1.

Σημαντική βοήθεια στους «θαλασσί» έδωσε και ο Τέιλορ Σμιθ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα της Αμαλιάδας ξεχώρισε ο Ντέιβις με 15 πόντους.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, καθώς καμία δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το προβάδισμα, με αποτέλεσμα το σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου να ήταν στο 9-9. Όμως, στη συνέχεια ο Σμιθ ήρθε… ορεξάτος από τον πάγκο του Κολοσσού και με έξι δικούς του πόντους έφερε τους Ροδίτες μπροστά (15-9), με τον Κανονίδη να διαμορφώνει το 15-11 στο τέλος.

Ο Κολοσσός διατηρούσε τον έλεγχο του ματς μέχρι και τα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου (19-13), με τον Κόροιβο να κάνει ένα σερί 6-0 και να φέρνει τη διαφορά στον πόντο (19-18). Όμως, στη συνέχεια οι «θαλασσί» πάτησαν ξανά το… γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Ουότερς έφτασαν στο +10 (30-20), ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πήγαν ακόμα και στο +11 (37-26), με τις δύο βολές του Ρούμπιο να κάνουν το 37-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τσάμης πήγε ξανά τον Κολοσσό στο +11 (39-28), αλλά ο Κόροιβος με ένα… τρίποντο ξέσπασμα, μείωσε εκ νέου στο καλάθι τη διαφορά (39-37). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και με ένα επιμέρους σκορ 13-2 έκαναν το 52-39. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Ρόδου είχε τον έλεγχο της κατάστασης, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 57-38.

Με τους Ντέιβις και Μάρσαλ, ο Κόροιβος μείωσε σε 62-55 στα πρώτα δύο λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Σμιθ «ξεκόλλησε» προσωρινά τον Κολοσσό (64-55), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (64-60), ενώ με το καλάθι και φάουλ του Ντέιβις, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έφερε το ματς στον πόντο (66-65), στα μισά. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος οι Ουότερς και Τσάμης πήγαν την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο +6 (71-65), ενώ 35’’ πριν το τέλος το καθοριστικό τρίποντο του Σκοτ έκανε το 78-71, με τους «θαλασσί» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 37-28, 57-38, 82-75.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Σιόλογκας, Ουότερς 23 (1), Μανωλόπουλος 12 (2), Σμιθ 14, Στεφανίδης 1, Λίντεν, Σκοτ 5 (1), Τσάμης 9 (1), Χάγκινς 12, Κανύχης.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 6 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις 16 (1), Βασίλιεβιτς 12 (2), Κανονίδης 6, Φιλιππάκος, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 9, Γαλιώτος.