Κολοσσάρα, έκανε φύλο και… φτερό τον Πανιώνιο

Ο Κολοσσός Ρόδου δεν είχε στη διάθεσή του τον αρχηγό, Άγγελο Τσάμη, ωστόσο οι συμπαίκτες του του… απάλυναν τον πόνο, επικρατώντας 70-56 του Πανιωνίου στο «Βενετόκλειο»!

Όπως τελείωσε τον πρώτο γύρο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο ο Κολοσσός!

Η ομάδα της Ρόδου δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα από τον Πανιώνιο, τον οποίο νίκησε 70-56 στο «Βενετόκλειο» για τη 14η αγωνιστική της Α1! Κορυφαίοι των «θαλασσί» ήταν οι Ουότερς και Στεφανίδης με 13 πόντους. Από τους Νεοσμυρνιώτες ξεχώρισε ο Κόλεμαν με 15 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημα η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός ήταν αυτός που είχε ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο σε εκείνο το σημείο «έχτισε» μία διαφορά επτά πόντων (17-10) χάρη στους Ουότερς και Στεφανίδη, με την οποία έκλεισε και την περίοδο (19-12).

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Πανιώνιος αντέδρασε και με ένα σερί 5-0, έριξε τη διαφορά στο καλάθι (19-17). Όμως, οι Ροδίτες «απάντησαν» σχεδόν άμεσα και πήγαν ξανά σε μία διαφορά ασφαλείας στα μισά (29-22). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κόλεμαν απλά να διαμορφώνει το 35-30 στην εκπνοή.

Ο Κολοσσός μπήκε αρκετά επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς όχι μόνο κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ, αλλά η υπέρ του διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (47-37), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με την καλή τους άμυνα, οι Ροδίτες κρατούσαν χαμηλά την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11 (54-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, με το οποίο πήγε ακόμα και στο + 16 (59-43). Ο Πανιώνιος από την άλλη έδειχνε να δυσκολεύεται επιθετικά και έτσι οι γηπεδούχοι διατηρούνταν στο +15 (61-46) μέχρι τα μισά. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων δεν ήρθε… ποτέ και με τους Ροδίτες να κάνουν καλή διαχείριση, έφτασαν στο ροζ φύλλο με το τελικό 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-30, 54-43, 70-56.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 8, Σιόλογκας 2, Ουότερς 13 (2), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 6, Στεφανίδης 13 (1), Λίντεν 8 (2), Σκοτ 3 (1), Χάγκινς 9, Κανύχης, Δασκαλάκης.

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης, Ταπούτος 9, Σπυρόπουλος, Στρναντ 15 (2), Μοτσενίγος 1, Σταμάτης 7 (1), Γουντς 4, Κόλεμαν 15, Κορόλεφ 5, Ταμπς, Διαμαντόπουλος.