Ζωντανά το ντέρμπι της Κρεμαστής (Φοίβος-Διαγόρας 1-1, 5-4 πέναλτι) ΤΕΛΙΚΟ

Γήπεδο Κρεμαστής (14.30): Φοίβος- Διαγόρας

Μείνετε συντονισμένοι στο fmtop.gr για να ενημερωθείτε σχετικά με το μεγάλο ντέρμπι για την προημιτελική φάση κυπέλλου Δωδεκανήσου ανάμεσα στον Φοίβο και τον Διαγόρα  στο γήπεδο Κρεμαστής.

Το παιχνίδι είναι φυσικά νοκ-άουτ και ο νικητής παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού. Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες δίνουν την “μάχη” τους και στον πρώτο όμιλο της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries για την πρωτιά.

Μικρή καθυστέρηση στο ματς για να αλλάξει κάλτσες ο τερματοφύλακας του Φοίβου, Μιχάλης Κεφάλας ώστε να μην έχει ίδια χρώματα μ’ αυτές των παικτών του Διαγόρα.

Παρουσία φίλων και των δύο ομάδων η αναμέτρηση.

Έναρξη του παιχνιδιού

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά, με το ματς να είναι αρκετά δυνατό με πολλά μαρκαρίσματα κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής

Προσπαθούν στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους

10′ Καλό σουτ του Μπρέσκα, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κεφάλα που έκανε την απόκρουση και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί προ του Λυμπερόπουλου

Ανέβασε στροφές μετά το 10λεπτο ο Διαγόρας και θέλει να πιέσει την άμυνα των Κρεμαστενών

13′ Μετά από μπαλιά του Δελαπόρτα, ο Ορφανίδης έκανε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Ταμπάσης πριν πλασάρει

Διαδοχικά κόρνερ για τον Διαγόρα λίγο πριν το 20λεπτο, περνούν ανεκμετάλλευτα

Μένει το 0-0 μετά από τα 20 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία για γκολ

Πλησιάζουμε το ημίωρο στην Κρεμαστή χωρίς κάποια αλλαγή. Φοίβος και Διαγόρας διαδοχικά προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά μέχρι στιγμής έχουν περισσότερο το μυαλό τους στα μετόπισθεν

40′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Ζουρούδης έβγαλε καλή μπαλιά στον Μπρέσκα που μέσα από την μικρή περιοχή και πλάγια θέση, έκανε το πλασέ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κεφάλας

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πάνε στα αποδυτήρια μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο 45λεπτο που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα

Ημίχρονο

Έναρξη του β’ ημιχρόνου

50′ Μπαλιά του Αλιμπά με στόχο τον Λυμπερόπουλο που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κεφάλας απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ την μπάλα

57′ Αλλαγή για τον Φοίβο. Στην θέση του Παϊζάνου, ο Σάββας Ορφανός περνάει τον Παναγιώτη Αγγελόπουλο στο παιχνίδι θέλοντας σαφέστατα να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του

58′ Απόκρουσε ο Κεφάλας το σουτ του Λυμπερόπουλου από πλάγια θέση και αριστερά μέσα στην περιοχή

Πιέζει ο Διαγόρας για να ανοίξει το σκορ, έχοντας πάρει τα ηνία με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου

60′ Ολομόναχος ο Μπρέσκα έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Ακόμη μια καλή στιγμή για τον “γηραιό”

64′ ΓΚΟΛ (0-1) Καρποφόρησε η πίεση των φιλοξενούμενων. Μετά από σύγχυση στην άμυνα του Φοίβου σε σέντρα του Μπρέσκα, ο Πεταυράκης μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Είχε προηγηθεί πρώτο σουτ του Ζουρούδη που έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή, αλλά στην επαναφορά ο νεαρός παίκτης του Διαγόρα άνοιξε το σκορ με συρτό σουτ και η ομάδα του πήρε το προβάδισμα

68′ Έδιωξε με γροθιές ο Κεφάλας το δυνατό σουτ του Μπρέσκα

70′ Απομάκρυνε και πάλι ο γκολκίπερ του Φοίβου το σουτ του Ανδράλα αυτή την φορά από πλάγια θέση

72′ ΓΚΟΛ (1-1) Εξαιρετική μπαλιά του Αξιώτη προς τον Αγγελόπουλο, ο έμπειρος στράϊκερ που πέρασε πριν από λίγη ώρα στο παιχνίδι, πλάσαρε εύστοχα μέσα από την μικρή περιοχή τον Ταμπάση και ισοφάρισε σε 1-1 για τον Φοίβο

Παίρνει την ψυχολογία με το μέρος της η ομάδα της Κρεμαστής μετά το γκολ και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το “σοκ” της ισοφάρισης για τους ποδοσφαιριστές του “γηραιού”

74′ Πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ταμπάση πέρασε το φιλόδοξο μακρινό σουτ του Τζιβίλογλου

80′ Πρώτη αλλαγή και από τον Πέτρο Ρουτζιέρη. Στο παιχνίδι περνάει ένας πιο επιθετικογενής ποδοσφαιριστής, ο Θωμάς Καπουράνης και “αποσύρεται” στον πάγκο ο Ανδράλας

86′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Φοίβο. Στην θέση του Λαμάϊ που τραυματίστηκε, περνάει ο Μόσχος και ο πρώτος χειροκροτήθηκε από την εξέδρα

Ολοκληρώθηκε το 90λεπτο με το ισόπαλο 1-1. Στην παράταση θα λύσουν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες και αν χρειαστεί θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι

Τέλος η κανονική διάρκεια του ματς

Έναρξη της παράτασης

92′ Ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι το σουτ του Καπουράνη, μετά από μπαλιά του Μπρέσκα, ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

93′ Έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ταμπάσης το πολύ καλό σουτ του Δελαπόρτα

95′ Αλλαγή για τον Διαγόρα. Στην θέση του Λυμπερόπουλου πέρασε ο Μαΐλης

97′ Αλλαγή για τον Φοίβο που ολοκληρώνει τις κινήσεις του Ορφανίδη από τον πάγκο. Αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Αρχοντούλης και πέρασε εντός αυτού ο Γαργάλης

98′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Επωφελετείται από τις κόντρες ο Καπουράνης μέσα στην περιοχή του Φοίβου και στην συνέχεια στέλνει την μπάλα άουτ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

105′ Από σέντρα του Προβατίδη, ο Μπρέσκα έπιασε το εναέριο πλασέ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ

Συμπληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο του α’ ημιχρόνου της παράτασης χωρίς να αλλάξει το σκορ, αλλά τον Διαγόρα να έχει δύο καλές περιπτώσεις για το γκολ και τον Φοίβο από την πλευρά του μία καλή στιγμή

Τέλος α’ ημιχρόνου της παράτασης

Έναρξη του β’ μέρους της παράτασης

112′ Ξαφνικό ασύλληπτο σουτ του Καπουράνη στην κίνηση, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φοίβου και αφού χτύπησε στο έδαφος απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς

115′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μόσχου μέσα στην περιοχή, ο Αγγελόπουλος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

Δεν άλλαξε κάτι ούτε στην ημίωρη παράταση και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι.