Όνειρα… κούπας στην Σορωνή

Ο Ευκλής είναι η ομάδα που… εκπροσωπεί την Β’ κατηγορία στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου, αφού οι πράσινοι επικράτησαν με 3-2 της Δόξας Καρδάμαινας στο γήπεδο του Αγίου Σουλά και σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε. Με την… ταμπέλα του αουτσάιντερ μπαίνει στην κληρωτίδα η ομάδα της Σορωνής που πάντως είναι ικανή να κάνει την «ζημιά» και κατά συνέπεια την μεγάλη έκπληξη στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με πέντε γκολ, αρκετές ευκαιρίες και μία Δόξα Καρδάμαινας που απέδειξε πως δικαίως είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στα «σαλόνια» του τοπικού μας ποδοσφαίρου από την Β’ κατηγορία του ομίλου νήσων.

Μπαίνοντας με την… δύναμη της έδρας του, ο Ευκλής κατάφερε πριν καλά- καλά να συμπληρωθεί το δεκάλεπτο να ανοίξει το σκορ με το πέναλτι του Μήτρου και στην συνέχεια οι Κώοι πήραν τα ηνία.

Στο διάστημα της πίεσης τους, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μπροστά τους έναν φοβερό Μαριεττή που είπε «όχι» σε δύο τετ α τετ το πεντάλεπτο 20’-25’ όπου η πράσινη άμυνα πιάστηκε στον… ύπνο.

Το γκολ όχι μόνο δεν ήρθε από την ομάδα της Κω, αλλά αντίθετα το δέχθηκε στο 27’ με τον Κρομμύδα που πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά έγραψε το 2-0 ανενόχλητος, αφού η άμυνα της Δόξας σταμάτησε ζητώντας οφ-σάϊντ από τον επόπτη που κράτησε κάτω το σημαιάκι του.

Οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με… αέρα δύο τερμάτων, αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Με πέναλτι του Χατζηαντωνίου στο 52’ έγινε το 2-1, αλλά δεν πρόλαβαν να το… χαρούν οι φιλοξενούμενοι αφού ο Μήτρου στο 58’ με δεύτερο προσωπικό γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 που έδειχνε να «καθαρίζει» την πρόκριση.

Όλα αυτά μέχρι το 86’ όπου ο Πανόπουλος μείωσε σε 3-2 και έκανε το ματς- ροντέο στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι και ο Ευκλής πανηγύρισε την πρόκριση.

7′  Ο Τσίκνης ανέτρεψε τον Κρομμύδα μέσα στην περιοχή της Δόξας και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο Μήτρου έγραψε το 1-0 για τον Ευκλή

18′ Σπουδαία επέμβαση του Γιακούμαρου στο πολύ καλό σουτ από τον Μήτρου που δοκίμασε το πόδι του από τα όρια της μεγάλης περιοχής

20′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα Καρδάμαινας να ισοφαρίσει. Από κάθετη μπαλιά του Παντελή, ο Ντινώρης έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

22′ Ο Χατζηαντωνίου αφού έκανε ατομική προσπάθεια και βρέθηκε απέναντι από τον Μαριεττή, είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει το πλασέ του

24′ Ατομική προσπάθεια από τον Λαμάϊ αυτή την φορά, μπήκε στην περιοχή και νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μαριεττή

27′  Με τον Κρομμύδα ο Ευκλής διπλασίαζει τα τέρματα του, αφού ο έμπειρος παίκτης πλάσαρε ιδανικά μέσα από την περιοχή για το 2-0 των Σορωνιατών. Είχε προηγηθεί προσπάθεια του Μήτρου που κόντραρε σε σώματα και στην συνέχεια οι αμυντικοί της Δόξας σταμάτησαν την φάση πιστεύοντας ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ- σάϊντ, διευκολύνοντας το έργο του

44′ Σέντρα του Πανόπουλου από τα δεξιά, ο Παντελής ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά σούταρε άουτ πάνω από τα δοκάρια

52′  Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χατζηαντωνίου, η Δόξα μειώνει σε 2-1. Είχε προηγηθεί φοβερή μπαλιά του Πανόπουλου στον Λαμάϊ που πήρε την μπάλα και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γκαρή και έτσι οι Κώοι κέρδισαν το πέναλτι με το οποίο μείωσαν το σκορ

58′  Με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μήτρου πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και κάνει το 3-1 για τον Ευκλή

86′  Ατομική προσπάθεια του Πανόπουλου που μπήκε στην περιοχή και έγραψε το 3-2 με ωραίο πλασέ

90′ Ανάποδο ψαλιδάκι επιχείρησε ο Κουρζής μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ

94′ Δοκάρι με τον Κρομμύδα για τον Ευκλή, πλάσαρε προ κενής εστίας μετά την προώθηση και του Γιακούμαρου για την τελευταία φάση του αγώνα

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Μπερδεμπές, Γιωργάς

Ευκλής: Μαριεττής, Λαπάκης, Λαμπρόπουλος, Γκαρής, Σαββάκης, Κούρλιος, Κρομμύδας, Παπαστεργής, Μπερετούλης (46′ Τομάζος), Μήτρου (78′ Παυλίδης), Γεωργαντάς (91′ Σχοινάκης)

Δόξα: Γιακούμαρος, Τσίκνης, Χατζηπαναγιώτης (75′ Ντινώρης Σ.), Αποστολάτος (33′ Πανόπουλος), Κουρζής, Κέντρος (33′ Πυθακάκης), Παντελής, Πατσαβούδης, Ντινώρης Ζ., Χατζηαντωνίου, Λαμάϊ