Διπλή… ήττα για τον Κολοσσό στην Ελευσίνα που “έχασε” και τον Τσάμη

Ζωντανός στο «κυνήγι» της παραμονής έμεινε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος επικράτησε 75-69 του Κολοσσού, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο.

Υπάρχει… σφυγμός στον Πανελευσινιακό! Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη νίκησε 75-69 τον Κολοσσό Ρόδου και παρέμεινε έτσι στο «παιχνίδι» της παραμονής, χωρίς όμως να καταφέρει να καλύψει τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (83-68).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζόνσον, ο οποίος τελείωσε το ματς με 28 πόντους, ενώ ο Λούμπι έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Ροδίτες ξεχώρισε ο Ουότερς με 18 πόντους, ενώ ο Σκοτ είχε 16.

Ντέρμπι, αλλά με καλό ρυθμό ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Κολοσσό να «σφίγγει» την άμυνά του στα μισά της περιόδου και να φτάνει στο +5 (9-14). Ωστόσο, στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός έκανε την αντεπίθεσή του, απαντώντας με ένα σερί 7-0 (16-14), εκμεταλλευόμενος και τα δύο φάουλ των Χάγκινς και Σκοτ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ακολούθησε μία… ραψωδία τριπόντων και από τους δύο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 24-22 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, καθώς χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για να επιτευχθεί το πρώτο καλάθι (27-22) που ήταν από την πλευρά της Ελευσίνας. Στο ίδιο μοτίβο ήταν το ματς μέχρι και τα μισά της περιόδου, με τον Κολοσσό όμως να παίρνει… μπρος μέσω της καλής του άμυνας και να περνάει εκ νέου μπροστά με ένα σερί 14-0 (27-36), ενώ με το τρίποντο του Ουότερς έφτασε ακόμα και στο +11 (28-39). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το τέλος και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 41-33.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελευσινιακός, όπου με πρωταγωνιστή τον Λούμπι «μάζεψε» τη διαφορά (40-41). Ο Κολοσσός παρουσίασε ξανά προβλήματα στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, πήραν ξανά το προβάδισμα στα μισά (51-42), με το υπέρ τους επιμέρους σκορ να ήταν στο 18-1! Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη είχαν τον έλεγχο, αλλά ο Μανωλόπουλος με δικούς του –κρίσιμους- πόντους δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει στο τέλος (59-53).

Ο Πανελευσινιακός εξακολουθούσε να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας και στο τέταρτο δεκάλεπτο (62-53). Όμως, τα πολλά λάθη και η αστοχία στη συνέχεια, έδωσαν τη δυνατότητα στον Κολοσσό να κάνει ένα σερί 12-0 και να πάρει ξανά το προβάδισμα (62-65), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους «απαντώντας» με ένα δικό τους 10-0 (72-65). Στο λεπτό που απέμενε, οι φιλοξενούμενοι ήταν βιαστικοί στις επιλογές τους και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στην ομάδα του Τζίμη Κουστένη με το τελικό 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 33-41, 59-53, 75-69.

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος4, Λούμπι 15 (10 ριμπ.), Αθανασούλας 12 (3), Μάρκοβιτς 11, Δορκοφίκης, Τζόνσον 28 (5), Καλλές, Αβραμίδης, Σίμπσον 2.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 4, Σιόλογκας, Ουότερς 18 (2), Μανωλόπουλος 15 (2), Σμιθ 7 (10 ριμπ.), Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 2, Σκοτ 16 (4), Τσάμης, Χάγκινς.

* Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Άγγελος Τσάμης τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να παρακολουθήσει όλο το δεύτερο μέρος από την άκρη του πάγκου.