Διπλό… παραμονής για Διαγόρα Βατίου κόντρα στους μαχητικούς Ιππότες

Πολύ σημαντική νίκη στην «μάχη» που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο Διαγόρας Βατίου, καθώς επικράτησε με 1-2 των νεανικών Ιπποτών στο γήπεδο Αγίων Αποστόλων και στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries(β’ όμιλος). Αρκετά παιδιά από το εφηβικό τμήμα αγωνίστηκαν για τους γηπεδούχους, ενώ οι Βατενοί με το «τρίποντο» αυτό ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για το συγκρότημα του Γιάννη Καμπούρη που πήρε προβάδισμα δύο γκολ πριν από το ημίωρο, αλλά στην ανάπαυλα οι Ιππότες πήγαν με το 1-2, αφού μπόρεσαν να μειώσουν και μάλιστα είχαν ευκαιρία για να ισοφαρίσουν.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με σχετική άνεση τον υπέρ τους αποτέλεσμα, με εξαίρεση την φάση του 86’ όπου ο Έλληνας έχασε σημαντική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.

Πάντως σε γενικές γραμμές και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βατενοί ήταν καλύτεροι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να «καθαρίσουν» πιο νωρίς το ματς.

Φάσεις και Γκολ:

10’ Ο Ζωγράφος απέκρουσε το σουτ του Μαυρομούστακου, αλλά στην επαναφορά ο Ξύπας από κοντά έγραψε το 0-1

18’ Μπαλιά Μικκιού, ο Μαυρομούστακος με σουτ από τα όρια περιοχής ανάγκασε τον Ζωγράφο να διώξει σε κόρνερ

28’ Ο Μοσχής με ατομική προσπάθεια από αριστερά και δυνατό σουτ σημείωσε το 0-2

39’ Διώξιμο της άμυνας του Διαγόρα, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Αλιάϊ που με σουτ στην κίνηση έξω περιοχή μείωσε σε 1-2

41’ Εκτέλεση φάουλ του Κυρίτση, ο Αλιάϊ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και ο Μπεκιάρης απομάκρυνε σωτήρια

44’ Σουτ του Ξύπα μέσα περιοχή και αριστερά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζωγράφου

72’ Σουτ του Ντόστι δίπλα από το δεξί δοκάρι

75’ Σέντρα του Μοσχή, κεφαλιά- ψαράκι του Ξύπα που έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι

77’ Ο Μαρίνος μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Μπεκιάρης

86’ Μετά από μπαλιά του Καπουράνι, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ ο Έλληνας και το ψηλοκρεμαστό πλασέ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Καλκαβούρας, Αχιολάς

Ιππότες: Ζωγράφος, Στάμπολης (78’ Έλληνας), Κωνσταντίνου, Κυρίτσης, Γκούτσι (55’ Νέγκας), Αναγνώστου (60’ Μαρκόπουλος), Ντούσκου, Αλιάϊ, Μαρίνος, Καπουράνι, Καραγιάννης

Διαγόρας Β: Μπεκιάρης, Ζερβός, Πιτσουρδάκης, Ντόστι, Ζουρούδης (78’ Καψαλάκης), Καραγιάννης Κ., Μικκιού, Μοσχής, Μαυρομούστακος (85’ Καραγιάννης Α.), Ξύπας (90’ Γιαννόπουλος), Ζωάννου