Η συνήθεια που έγινε… λατρεία για τον «εφτάψυχο» Κλεόβουλο

Νέα απίστευτη ανατροπή από τον Κλεόβουλο που πήρε το «τρίποντο» στο γήπεδο Παραδεισίου ενάντια στον Κλεάνθη με σκορ 2-3 και ενώ βρίσκονταν πίσω στο ημίχρονο με δύο γκολ διαφορά. Κάτω από καταρρακτώδη βροχή διεξήχθη το μεγαλύτερη διάστημα του αγώνα που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και περισσότερο των δύο τερματοφυλάκων.

Απίστευτη εξέλιξη στο ματς για την 18η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries(β’ όμιλος) που έδωσε την δυνατότητα στους Λινδιακούς να ξεφύγουν τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Το έχει… ξανακάνει και μάλλον του… άρεσε. Ο Κλεόβουλος μετά τη νίκη με 4-3 επί του Αστέρα Παστίδας (ήταν πίσω στο ημίχρονο με 0-3 μέσα στο γήπεδο του), έδειξε το… μέταλλο του και στο Παραδείσι.

Εφιαλτικά ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους παίκτες του Δημήτρη Δογιάμα που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 μόλις στο πρώτο ημίωρο, αλλά τα ψυχικά αποθέματα που… κατέθεσαν στον αγωνιστικό χώρο τους στην συνέχεια, τους χάρισαν την ανατροπή.

Ξεκίνησε στην επανάληψη με γκολ της μείωσης του σκορ και η ισοφάριση ήρθε στο 52’ μετά από τρομερό διάστημα των κυανόλευκων.

Μετά την ισοφάριση, την… σκυτάλη πήραν οι «ροσονέρι» που έκλεισαν τον Κλεόβουλο στα καρέ του και πίεσε για να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα.

Αυτό δεν ήρθε για το συγκρότημα του Γιώργου Σταυριανού και στο τελευταίο δεκάλεπτο η ενέργεια που «έβγαλαν» στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι ήταν ικανή για να τους δώσει τους τρείς βαθμούς με το «χρυσό» γκολ του Κακλαμάνου λίγο πριν την εκπνοή.

3’ Σουτ από πλάγια δεξιά θέση του Πλαγγέτη Λ., η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

7’ Μετά από σέντρα- σουτ του Πλαγγέτη Γ. από τα δεξιά, ο Βαρέλης δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και ο Δράκος με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0)

25’ Σουτ του Ατσίδη, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ και την κεφαλιά- πάσα του Καρίκη, ο Πλαγγέτης Λ. κέρδισε νέα κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

30’ Σέντρα- σουτ του Πλαγγέτη Λ. από τα δεξιά, η μπάλα αναπήδησε μπροστά από τον Βαρέλη και αφού έφτασε στο β’ δοκάρι, ο Δράκος δεν είχε πρόβλημα για το 2-0

38’ Μπαλιά του Κολιοκώστα στον Γιατσιάτσιο που στόπαρε και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι και έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

47’ Απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Παπαοικονόμου, η μπάλα πέρασε από το πρώτο δοκάρι όπου οι αμυντικοί του Κλεάνθη μπερδεύτηκαν και αφού έσκασε στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο, κατέληξε στα δίχτυα για την μείωση του σκορ από τον Κλεόβουλο (2-1)

52’ Από αριστερά ο Παπαοικονόμου έκανε συρτό σουτ, ο αντίπαλος γκολκίπερ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα και έφτασε στον Κουκουτσέλα που από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 για την ομάδα του

55’ Αντεπίθεση του Κλεάνθη με την μπαλιά του Σκόρπου στον Πλαγγέτη Λ. που μετά το γλίστρημα από τον Τσελεπίδη, βγήκε σε θέση τετ α τετ, ωστόσο ο Βαρέλης πάνω στην έξοδο έκανε την επέμβαση και απομάκρυνε τον κίνδυνο

63’ Καλή κεφαλιά του Δράκου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

87’ Από τα αριστερά και πάλι με τον Παπαοικονόμου, ο Κλεόβουλος δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο ο Χαρίτος από το γύρισμα του συμπαίκτη του δεν μπόρεσε να έρθει σε επαφή με την μπάλα και έχασε την ευκαιρία

90’ Εκτέλεση κόρνερ του Γαϊτάνου, κεφαλιά από τον Κακλαμάνο η μπάλα στα δίχτυα για το 2-3 των Λινδιακών

94’ Μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή του Κλεόβουλου, ο Δράκος έκανε το σουτ, αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, έστω και με δυσκολία, έδιωξαν και πάλι την μπάλα πριν ακουστεί το τελικό σφύριγμα του διαιτητή

Διαιτησία: Κυρίτσης, Σταυρούλιας, Βασιλείου

Κλεάνθης: Ζώης, Τριανταφύλλου, Γιαννίκος, Ατσίδης (78’ Θάνος), Πλαγγέτης Γ. (84’ λ. τρ. Κεβάνι), Καρίκης, Γρηγοριάδης, Δράκος, Κορκίδας, Πλαγγέτης Ε. (78’ Ατσικνούδας), Σκόρπος

Κλεόβουλος: Βαρέλης, Φραντζάκης (30’ Αναστασιάδης Γ.Α.), Γιατσιάτσος, Τσελεπίδης, Κακλαμάνος, Συμεωνίδης, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος, Χαρίτος, Κολιοκώστας, Κουκουτσέλας (Αναστασιάδης Γ.Ε.)