Νίκη με buzzer beater για τους Άγιους Θεόδωρους στο Αιγάλεω

Σημαντική νίκη στη «μάχη» που δίνει για παραμονή πέτυχαν οι Άγιοι Θεόδωροι στο Αιγάλεω που επικράτησαν με 60-62 κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων με καλάθι του Σκορδάλη ένα δευτερόλεπτο πριν την εκπνοή.

Πρόκειται για ένα ροζ φύλλο αγώνα που «άρπαξε» η ομάδα από τον Αρχάγγελο και θα… μετρήσει πολύ στην μετέπειτα πορεία της, αλλά και στο φινάλε που θα κάνει «ταμείο».

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι στο +3 και το παιχνίδι εξελίχθηκε ντέρμπι μέχρι το τέλος του. Διαφορά ενός πόντου είχε υπέρ του ο Διαγόρας στο ημίχρονο και τέσσερις πόντους ήταν μπροστά οι «πορτοκαλί» μετά το τέλος της τρίτης περιόδου, προτού φτάσουμε στο Χιτσοκικό φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 34-33 (ημίχρονο), 44-48, 60-62 (τελικό)

Άγιοι Θεόδωροι: Παπανικολάου 6(1), Ξυπολιτάς 1, Βλαχοδήμος 5(1), Ματσαμάς 3(1), Αγγελόπουλος 5(1), Σκορδάλης 11(2), Κούρος 11, Εκινέ 20(2), Μητσού, Κουιμτζίδης, Αυγενικός