Καταιγιστική η Ρόδος πέρασε σαν… σίφουνας από το Πυλί

Ντέρμπι μόνο στα… χαρτιά αποδείχθηκε η αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries (β’ όμιλος) ανάμεσα στον ΑΟ Δικαίου και την Ρόδο που διεξήχθη στο Πυλί. Οι «πράσινοι» έχοντας σε φοβερή ημέρα τους Απόστολο Τσιούνη και Φώτη Χατζηβαλσάμη (πέτυχαν και οι δύο χατ- τρικ) και γενικότερα όλη την επιθετική τους γραμμή «συνέτριψαν» με 2-7 τους Κώους και πέρασαν εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πάνω από τον Ιάλυσο.

Το παιχνίδι δεν… αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, αφού τα «ελάφια» δεν έδειξαν διάθεση να… αστειευτούν και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας μισάωρο όταν προηγήθηκαν με 0-3, ενώ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου πέτυχαν και τέταρτο γκολ.

Στην επανάληψη η μείωση του σκορ από τον ΑΟ Δικαίου φαίνεται πως… θορύβησε τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σκούνα που σκόραραν άλλες τρεις φορές και έτσι διαμορφώθηκε το εντυπωσιακό 2-7 υπέρ της ομάδας της Ρόδου, αφού σκόραραν το δεύτερο τέρμα τους στο ματς οι γηπεδούχοι λίγο πριν την λήξη.

Φάσεις και Γκολ:

11’ Με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χατζηβαλσάμης έγραψε το 0-1 για την Ρόδο. Είχε προηγηθεί λάθος στην άμυνα του ΑΟ Δικαίου που το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο ποδοσφαιριστής των «ελαφιών»

17’ Με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή του Τσιούνη, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Ανυφαντή, η Ρόδος έκανε το 0-2 μέσα στο Πυλί

30’ Από την κάθετη μπαλιά του Χατζηβαλσάμη στον Τσιούνη, ο δεύτερος σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή και έκανε το 0-3 για την Ρόδο

45’ Χατ- τρικ για τον Τσιούνη που πλάσαρε εύστοχα τον Ντιμιτρίεβιτς για το 0-4, προλαβαίνοντας την έξοδο του, στην μπαλιά του Δαλκίδη

47’ Εκτέλεση φάουλ του Φυτά από τα δεξιά και ο Μαριάς με κεφαλιά μείωσε σε 1-4 για την ομάδα του

52′ Οριζόντιο δοκάρι για την Ρόδο με το σουτ του Παυλίδη

58’ Ο Παυλίδης βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-5 με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή μετά από προσωπική ενέργεια από τα δεξιά

61’ Εκτέλεση κόρνερ του Δήμα, σουτ του Καντιμοίρη Στ. και ο Χατζηβαλσάμης από κοντά με προβολή σημείωσε το 1-6 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι

75’ Σέντρα του Τσιούνη και με κεφαλιά του Χατζηβαλσάμη μέσα από την «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, η Ρόδος έκανε το 1-7

84’ Σπρώξιμο του Καντιμοίρη Στ. πάνω στον Μποϊλή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Από την άσπρη βούλα ο Μποϊλής διαμόρφωσε το τελικό 2-7

Διαιτησία: Φραγκιαδάκης, Δημαράκης, Στεφανάκης

ΑΟ Δικαίου: Ντιμιτρίεβιτς, Θεοδώρου (60′ Τηνιακός), Σωτίρι, Κουρζής, Φυτάς, Τριμμάτης (62′ Κεφαλιανός Γ.), Δρόσος (69′ Οικονόμου), Μποϊλής, Βλαντιμίροφ, Μαριάς, Χατζησουλειμάν

Ρόδος: Ψωμιάδης, Γεωργιάδης (69′ Κουρέτας), Καντιμοίρης Στ., Γκάιδας, Δαλκίδης, Τρίγκας, Τσιούνης, Παυλίδης (78′ Αλεξανδρίδης), Χατζηβαλσάμης (80′ Καντιμοίρης Γ.), Δήμας, Ανυφαντής