Ζωντανά οι ημιτελικοί κυπέλλου: Ιάλυσος- Φοίβος 2-1 (Τελικό), Ευκλής- Ρόδος 0-4 (Τελικό)

Έφτασε η ώρα των ημιτελικών του κυπέλλου Δωδεκανήσου και οι τέσσερις ομάδες θα διεκδικήσουν την παρουσία τους στον τελικό του θεσμού. To fmtop.gr σας μεταφέρει στα δύο γήπεδα με την εξέλιξη των παιχνιδιών. Το μεγάλο ντέρμπι διεξάγεται στο Οικονομίδειο Στάδιο ανάμεσα στον Ιάλυσο και τον Φοίβο, ενώ στο γήπεδο του Αγίου Σουλά ο Ευκλής αναζητά την… έκπληξη κόντρα στην Ρόδο.

Αναλυτικά:

Οικονομίδειο Στάδιο (15.00): Ιάλυσος- Φοίβος 2-1 (Τελικό)

4′ Σέντρα του Καρπαθάκη από τα δεξιά, πήρε την κεφαλιά ο Σπάρταλης στο ύψος του β’ δοκαριού και μπλόκαρε την μπάλα ο Κεφάλας

10′ ΓΚΟΛ (1-0). Μετά από λάθος της άμυνας του Φοίβου, ο Χατζηφούντας βγήκε “φάτσα” με τον Κεφάλα, πήγε να τον περάσει στο τετ α τετ και ο έμπειρος γκολκίπερ τον ανέτρεψε. Πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Κεφάλα από τον διαιτητή της συνάντησης. Από τα 11 βήματα ο Σπάρταλης έκανε το 1-0 για τον Ιάλυσο

12′ Μετά από ωραία συνεργασία του Καρπαθάκη με τον Χατζηφούντα, ο δεύτερος έκανε την σέντρα και ο Μαθιός μόνος μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ

18′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Φοίβο. Στην θέση του τραυματία Παϊζάνου πέρασε ο Λαμάϊ

20′ ΓΚΟΛ (2-0). Μεγάλο λάθος του Λαμάϊ, ο Μαθιός κέρδισε την μπάλα και μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Κεφάλα για το 2-0

35′ Επικίνδυνη σέντρα- σουτ του Χατζηφούντα, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κεφάλας. Από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπιγκό, ο Μαθιός πήδηξε μόνος του, κέρδισε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ

40′ Εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφυγε παράλληλα από την εστία

Ημίχρονο. Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον Ιάλυσο μετά τα πρώτα 45 λεπτά αφού προηγείται με 2-0.

55′ Μετά από σέντρα του Γαργάλη μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε σώματα και οι άνθρωποι του Φοίβου, όπως και οι ποδοσφαιριστές διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα για χέρι και πέναλτι. Παίζεται είπε ο διαιτητής

60′ Δεύτερη αλλαγή για τον Φοίβο. Στην θέση του Γαργάλη πέρασε ο Νίκος Ορφανίδης, θέλοντας μ’ αυτό τον τρόπο ο Σάββας Ορφανίδης να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του

62′ Πρώτη κίνηση του Ανδρέα Σταύρου από τον πάγκο του Ιάλυσου. Πέρασε στο παιχνίδι τον Χειμωνέττο και “τράβηξε” στον πάγκο τον Μαθιό

64′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, ο Αθανασίου λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι και το κέρδος ήταν ένα κόρνερ για τον Φοίβο

65′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Φοίβος. Εντός αγωνιστικού χώρου πέρασε ο Μόσχος και αποχώρησε ο Αρχοντούλης

75′ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Έφυγε από το παιχνίδι ο σκόρερ του πρώτου τέρματος του Ιάλυσου, Παναγιώτης Σπάρταλης και πέρασε στον εντός αγωνιστικού χώρου ο Φανούρης Γκινής

80′ Καλή σέντρα του Δελαπόρτα, κέρδισε την κεφαλιά ο Τζιβίλογλου, μπλόκαρε εύκολα και σταθερά την μπάλα ο Λουτριώτης

85′ Συνεργασία Γεωργαλλή με τον Ορφανίδη, ο δεύτερος μπήκε και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι

86′ Στο παιχνίδι πέρασε ο Φυλακούρης για λογαριασμό του Ιάλυσο και αποχώρησε ο Καρπαθάκης. Ολοκλήρωσαν τις αλλαγές και οι γηπεδούχοι

87′ ΓΚΟΛ (2-1). Κόρνερ του Δελαπόρτα, κεφαλιά από τον Τζιβίλογλου μέσα στην “αναμπουμπούλα” και από κοντά ο Ορφανίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του Φοίβου που δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς

92′ Ακυρώθηκε γκολ του Χειμωνέττου για τον Ιάλυσο, αφού ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφ- σάϊντ μετά την μπαλιά του Σταυλά σε αντεπίθεση των γηπεδούχων

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παπαδημήτρης, Σταυλάς, Αθανασίου, Καρπαθάκης (86′ Φυλακούρης), Μπιγκό, Παφιάκης, Σπάρταλης (75′ Γκινής), Ρεκλείτης, Χατζηφούντας, Μαθιός (62′ Χειμωνέττος)

Φοίβος: Κεφάλας, Φελεγκάκης, Μπιλιάς, Αξιώτης, Αρχοντούλης (65′ Μόσχος), Παϊζάνος (18′ λ. τρ. Λαμάϊ), Τζιβίλογλου, Γαργάλης (60′ Ορφανίδης Ν.), Δελαπόρτας, Αγγελόπουλος, Γεωργαλλής

Κυρίτσης, Τσέτσος, Σαρρής Γ.

Άγιος Σουλάς (17.00): Ευκλής- Ρόδος 0-4 (Τελικό)

3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρόδο. Μετά από σέντρα μέσα στην περιοχή και κακή αντίδραση της άμυνας, ο Καντιμοίρης Γ. έκανε το σουτ και απομάκρυνε προ της γραμμής ο Παναγιώτου

16′ Νέα σωτήρια παρέμβαση του Παναγιώτου και απομάκρυνση της μπάλας στο επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Ευγενικού

30′ ΓΚΟΛ (0-1). Ο Παυλίδης ανοίγει το σκορ για την Ρόδο με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα στον Άγιο Σουλά

40′ ΓΚΟΛ (0-2). Με τον Ευγενικό τα “ελάφια” διπλασιάζουν τα τέρματα τους και παίρνουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου

62′ ΓΚΟΛ (0-3). Ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ η Ρόδος με σκόρερ τον Γιώργο Καντιμοίρη

80′ ΓΚΟΛ (0-4). Τέταρτο γκολ πέτυχαν οι πράσινοι με τον Ευγενικό