Έχασε τη νίκη μέσα από τα… χέρια του ο Κολοσσός

Αυτή τη φορά δεν ήταν εντυπωσιακή. Για 30 λεπτά ήταν αγνώριστη. Όμως παίζοντας σαν… ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Χέρστον πέρασε με 72-65 από τη Ρόδο απέναντι στον αξιόμαχο Κολοσσό.

Ένα ακόμη δείγμα πως ξαναγίνεται μεγάλη παρουσίασε η ΑΕΚ. Όχι, δεν συνδύασε ουσία και θέαμα όπως στα προηγούμενα παιχνίδια της και ήταν κακή για 30 λεπτά, αλλά παίζοντας εξαιρετικά στην τέταρτη περίοδο επικράτησε 72-65 του Κολοσσού στη Ρόδο.

Καθοριστικός ο Μαλίκ Χέρστον, που είχε 14 πόντους με απόλυτη ευστοχία στην τέταρτη περίοδο, όταν η «Ένωση», που είχε βρεθεί και στο -14 στο πρώτο μέρος (31-17), επέστρεψε από το -10 (50-40). Πολύ καλός ο Ντελινινκάιτις, εξαιρετικό το ντεμπούτο του Σκότι Γουίλμπεκιν που είχε 9 πόντους (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόνο 1 λάθος σε 32:21.

Πολύ καλός ο Κολοσσός, δικαιολόγησε τη θέση του στη βαθμολογία, με τον Ντόμινικ Γουότερς κορυφαίο με 16 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, αλλά ταυτόχρονα και μοιραίο στις τελευταίες επιθέσεις.

Το ματς…

Η πιεστική άμυνα του Κολοσσού αποσυντόνισε την ΑΕΚ από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ενδεικτικό είναι πως η ομάδα που πλησίασε ή και ξεπέρασε τους 100 στα τελευταία της παιχνίδια, χρειάστηκε πεντέμισι λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι, περιορίστηκε σε μόλις 13 πόντους στην πρώτη περίοδο και οι οκτώ ήταν από βολές. Οι γηπεδούχοι με τους Γουότερς, Σκοτ και Λαρεντζάκη «ζεστούς» (4/7 τρίποντα) πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ (8-5) και έφτασαν στο 19-13, με μοναδικό «ψεγάδι» τα πολλά τους φάουλ, που χάρισαν στους «κιτρινόμαυρους» το μπόνους των βολών μετά από μόλις 2:40 στο παιχνίδι. Οι κατσάδες του Ντράγκαν Σάκοτα στα τάιμ άουτ δεν έφεραν αποτέλεσμα, αφού μπορεί η ομάδα του να πλησίασε στο καλάθι (19-17), αλλά ακολούθησε ένα 12-0 που εκτόξευσε τους Ροδίτες στο 31-17. Ο Γουίλμπεκιν ανέλαβε την αφύπνιση των συμπαικτών του με πέντε σερί πόντους, τους πρώτους του στο πρωτάθλημα, η άμυνα της «Ένωσης» βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μισό της περιόδου και η διαφορά μειώθηκε στους πέντε (32-27) λίγο πριν το 33-27 της ανάπαυλας.

Ο Κολοσσός δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση της ΑΕΚ. Ο Χάγκινς επανέφερε τη διαφορά στους δέκα (37-27) με το ξεκίνημα της επανάληψης και παρότι Γουίλμπεκιν και Ίνγκλις οδήγησαν την ομάδα τους στο -3 (41-38), οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Ο Γουότερς σκόραρε με κάθε τρόπο, ο Σμιθ έκανε καλή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση και με τρίποντο του Μανωλόπουλου από τα δέκα μέτρα οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά σε διψήφια απόσταση (50-40) απέναντι στην εμφανώς εκνευρισμένη και αποδιοργανωμένη «Ένωση», που όμως επέστρεψε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο. Ο άφαντος μέχρι τότε Χέρστον έκανε πράγματα και θαύματα με διαδοχικά καλάθια, αλλά και ασίστ στον θετικό Σαρικόπουλο. Μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου η ΑΕΚ είχε περάσει μπροστά (53-54), αλλά τα τρίποντα του Λίντεν κράτησαν όρθιο τον Κολοσσό και το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού μέχρι τέλους. Δύο βολές του Μιλόσεβιτς στα 31’’ πριν τη λήξη έφεραν την ΑΕΚ στους τρεις (63-66) και τα λάθη του Χάγκινς δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επανέλθουν. Άλλες τέσσερις βολές από τον Βόσνιο και τον Μενσά-Μπονσού «υπέγραψαν» τη μεγάλη ανατροπή της ΑΕΚ (65-72).

Δεκάλεπτα: 19-13, 33-27, 50-40, 65-72.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Γουότερς 16 (6 ασίστ, 5 ριμπ.), Μανωλόπουλος 6, Σμιθ 4, Στεφανίδης 3, Λίντεν 9, Σκοτ 8 (9 ριμπ.), Χάγκινς 11 (7 ριμπ.), Ρόμπινσον 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 9 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ντελινινκάιτις 12, Σάκοτα 2, Χέρστον 19, Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 6 (9 ριμπ.), Μενσά-Μπονσού 9 (11 ριμπ.), Ίνγκλις 8.

Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Ξενικάκης