Διέλυσε τα Τρίκαλα με τρομερή ευστοχία στα τρίποντα ο Κολοσσός

Με τον Τζάστιν Ρόμπινσον να… ντύνεται Ντομινίκ Ουότερς, ο Κολοσσός Ρόδου με τρομερή ευστοχία έξω από τα 6,75μ. απέδρασε και από τα Τρίκαλα, επικρατώντας με 94-87!

Ασταμάτητος ο Κολοσσός! Μπορεί ο Ντομινίκ Ουότερς να ήταν σε άσχημη μέρα στο παραγωγικό κομμάτι, όμως με τον Τζάστιν Ρόμπινσον να παίζει και για εκείνον, η ομάδα της Ρόδου –που είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ.- επικράτησε μέσα στα Τρίκαλα με 94-87!

Ο Βρετανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, με τον Σμιθ να είχε 14, ο Μανωλόπουλος 13 και ο Λίντεν 11. Από την ομάδα της Θεσσαλίας κορυφαίος ήταν ο Τσούπκοβιτς με 24 πόντους.

Με τον Κολοσσό να μπαίνει δυνατά από το πρώτο λεπτό και να παίρνει ένα πρώτο σοβαρό προβάδισμα (4-11) στα μισά της περιόδου, ξεκίνησε η αναμέτρηση. Όμως, στη συνέχεια τα Τρίκαλα «αφυπνίστηκαν» και με ένα σερί 7-0 ισορρόπησαν την κατάσταση (11-11), μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων συνεχίστηκε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να το κλείνουν προηγούμενοι 20-18.

Το προβάδισμα του Κολοσσού δεν διήρκησε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με ένα ξέσπασμα τα Τρίκαλα πέρασαν μπροστά (26-24). Ωστόσο, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη δεν το διατήρησαν για πολύ, καθώς οι Λαρεντζάκης και Μανωλόπουλος έφεραν ξανά την ομάδα της Ρόδου στο +4 (27-31). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας στο +7 (35-42), διαφορά και με την οποία πήγαν στα αποδυτήρια (37-44).

Με δύο τρίποντα του Ρόμπινσον ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός, «εκτοξεύοντας» την υπέρ του διαφορά στο +13 (37-50). Ωστόσο, η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε τα Τρίκαλα, καθώς με πρωταγωνιστές τους Ίνγκραμ και Τσούπκοβιτς έκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-3, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (49-53), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο καλάθι (54-56), με τους Ροδίτες να «απαντούν» με ένα 5-0 και να κάνουν το 54-61, ενώ με την περιφέρειά τους να αποδίδει εξαιρετικά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (58-66).

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, τα Τρίκαλα πλησίασαν (64-68), όμως η «απάντηση» του Κολοσσού ήρθε πάλι έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά στους οκτώ πόντους (68-76). Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη για άλλη μία φορά δεν τα παράτησε και τρία λεπτά πριν το τέλος μείωσε στους τέσσερις (76-80), ωστόσο ήρθε άλλο ένα τρίποντο από τον Ρόμπινσον για να τους… κόψει τη φορά (76-83). Πλέον, οι γηπεδούχοι δεν είχαν τη δύναμη να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 94-87!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-44, 58-66, 87-94

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 11 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 5, Χάρις 12 (2), Τσούπκοβιτς 24 (3), Πάνος 6, Σπανός, Ματαλών 6, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης, Αλεξάντερ 14, Χολ 8.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 9 (1), Σιόλογκας, Ουότερς (7 ασ.), Μανωλόπουλος 13 (3), Σμιθ 14, Στεφανίδης 9 (1), Λίντεν 11 (3), Σκοτ 8 (2), Τσάμης 5 (1), Χάγκινς 6, Ρόμπινσον 19 (5).