Πλέι οφ, πράξη πρώτη με Top Sentra (Τελικά)

Εκκίνηση για τους τέσσερις “μονομάχους” του τίτλου σήμερα, καθώς ξεκινάνε τα πλέι οφ τίτλου της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries με δύο ντέρμπι στο γήπεδο Κρεμαστής και το Δημοτικό Στάδιο, τα οποία θα έχετε την δυνατότητα να τα ακούσετε ραδιοφωνικά μέσω της εκπομπής TopSentra στον TOP FM, αλλά θα υπάρχει και ενημέρωση από το fmtop.gr. Συντονειστείτε στις 5 το απόγευμα όπου γίνεται η σέντρα στις δύο σημαντικές αναμετρήσεις.

Στο γήπεδο Κρεμαστής οι δύο πρωτοπόροι του κάθε ομίλου, ο Φοίβος και η Ρόδος θέλουν το τρίποντο για να αποκτήσουν… προβάδισμα από το ξεκίνημα, ενώ στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας, ο Διαγόρας υποδέχεται τον Ιάλυσο, με τις δύο ομάδες που τερμάτισαν δεύτερες στον όμιλο τους να αναζητούν τη νίκη για να μην μείνουν πίσω από το ξεκίνημα της διαδικασίας στην μάχη του τίτλου.

Αναλυτικά:

Κρεμαστή(17.00): Φοίβος – Ρόδος 2-0

Έναρξη του αγώνα στο γήπεδο Κρεμαστής όπου ο κόσμος δίνει βροντερό παρών, παρά τον συννεφιασμένο καιρό

8′ Εκτέλεση φάουλ από τον Δήμα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Καντιμοίρης Στ. δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

20′ Κόρνερ του Αξιώτη, ο Φελεγκάκης πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ψωμιάδης απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ με φοβερή επέμβαση, αφού η μπάλα έσκασε στο έδαφος

Μετά το πέρασμα του πρώτου… μισού για το α’ μέρος, οι δύο ομάδες παραμένουν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Καλύτερα μπήκε η Ρόδος στο παιχνίδι, ισορρόπησε στην συνέχεια ο Φοίβος που είχε και την σημαντικότερη ευκαιρία μέχρι στιγμής.

32′ Συρτό σουτ του Αλεξανδρίδη, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα ο Κεφάλας που έλεγχε την πορεία της μπάλας

34′ Συνδυασμός Αλεξανδρίδη με τον Παυλίδη που πήρε την μπάλα και επιχείρησε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

40′ Εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρέλλη, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο γήπεδο Κρεμαστής, όπου οι δύο ομάδες πρόσφεραν καλό θέαμα στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να βρουν τον δρόμο προς στα δίχτυα. Μοιρασμένο το ματς, με την… σκυτάλη στα ηνία να παίρνει πότε η Ρόδος και πότε ο Φοίβος.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

48′ Έκανε τις προσποιήσεις μπροστά στον Τρίγκα ο Τζιβίλογλου που επιχείρησε το σουτ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ, αφού κόντραρε στον ποδοσφαιριστή της Ρόδου

58′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Ψωμιάδη με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ στην κεφαλιά του Αρχοντούλη

72′ Δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ο Δελαπόρτας έκανε φοβερή κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Μόσχος από θέση τετ α τετ έγραψε το 1-0 με άψογο πλασέ

83′ Βαθιά μπαλιά του Γεωργιάδη, κατέβασε την μπάλα ο Τσιούνης μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πρόλαβε την έξοδο του Κεφάλα, ωστόσο το πλασέ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

85′ Με φοβερό σουτ στην κίνηση και χωρίς να αφήσει την μπάλα να σκάσει κάτω, μετά την απομάκρυνση με τις γροθιές του Ψωμιάδη, ο Ορφανίδης έκανε το 2-0

Φοίβος:Κεφάλας, Ορφανίδης, Γαργάλης, Φελεσάκης, Παϊζάνος, Τζιβίλογλου, Αξιώτης, Αρχοντούλης, Γεωργαλλής (90′ Τζεμαλάϊ), Αγγελόπουλος (70′ Δελαπόρτας), Μόσχος

Ρόδος: Ψωμιάδης, Καντιμοίρης Στ., Θεοδωρέλλης, Ανυφαντής, Καλημέρης (78′ Καντιμοίρης Γ.), Δήμας, Γεωργιάδης, Τρίγκας (86′ Γκάϊδας), Τσιούνης, Παυλίδης, Αλεξανδρίδης (70′ Αμανατίδης)

Διαιτησία: Γιαννουκάς, Μαυρουδής, Λαζός

Τέταρτος: Ατσικνούδας

Παρατηρητής διαιτησίας: Κατσιδώνης

Δημοτικό Στάδιο (17.00): Διαγόρας – Ιάλυσος 1-0

Έναρξη του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο, με τους οργανωμένους φίλους και των δύο ομάδων που βρίσκονται στις εξέδρες να ανάβουν καπνογόνα δημιουργώντας ωραία ατμόσφαιρα

16′ Από αριστερά ο Μαθιός έκανε την σέντρα, δεν βγήκε ο Ταμπάσης, οι Καρπαθάκης και Χατζηφούντας πετάχτηκαν στην πορεία της μπάλας, ωστόσο η κεφαλιά του δεύτερου έφυγε άουτ

Μετά το πέρασμα του πρώτου… μισού στο α’ μέρος, οι δύο ομάδες μένουν στο 0-0. Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα ο Διαγόρας που δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα, ενώ από την πλευρά του ο Ιάλυσος σε εκδήλωση αντεπίθεσης είχε και την καλύτερη στιγμή μέχρι αυτό το σημείο στο παιχνίδι.

24′ Από πλάγια αριστερά ο Σπάρταλης έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

34′ Ωραία σνεργασία Πεταυράκη- Ζουρούδη, η μπάλα έφτασε στον Μπρέσκα που σούταρε, ωστόσο ο Λουτριώτης μπλόκαρε την μπάλα

42′ Από κάθετη μπαλιά του Ζουρούδη, ο Καπουράνης δεν έπιασε καλά το σουτ μέσα από την περιοχή και έδιωξαν οι αμυντικοί

43′ Σε αντεπίθεση του Ιάλυσου, από μπαλιά του Ρεκλείτη, ο Καρπαθάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους

44′ Ξαφνικό σουτ του Παφιάκη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και απομακρύνθηκε από το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας

Ημίχρονο. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου απέκτησε ξέφρενο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Το πλησίασαν και οι δύο, περισσότερο ο Ιάλυσος που είχε δοκάρι, αλλά το 0-0 συνοδεύει τους 22 ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια

Έναρξη β’ μέρους με δύο αλλαγές για τον Διαγόρα. Κελαϊδής και Λυμπερόπουλος πήραν τις θέσεις των Ταμπάση και Αλιμπά αντίστοιχα

Έχει αρχίσει να πέφτει βροχή στο Δημοτικό Στάδιο, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών

60′ Από συνεργασία Μαθιού και Ρεκλείτη, η μπάλα έφτασε στον Χατζηφούντα που βρέθηκε μέσα στην περιοχή φάτσα με τον Κελαϊδή και ο Πασκούλεφ τον τράβηξε, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή όντας ο τελευταίος παίκτης και σφυρίζοντας φυσικά πέναλτι. Ανέλαβε να εκτελέσει από την άσπρη βούλα ο Σπάρταλης και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

65′ Αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Σταυλάς μάρκαρε τον Καπουράνη στην προσπάθεια του να τον ανακόψει και ο διαιτητής του έβγαλε την κίτρινη κάρτα του ήταν η δεύτερη. Με δέκα παίκτες και ο Ιάλυσος

74′ Για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μαϊλη, ο Ρεκλείτης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της συνάντησης και έτσι ο Ιάλυσος μένει με εννέα ποδοσφαιριστές

80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα όταν ο Ζουρούδης σέντραρε, ο Λυμπερόπουλος έπιασε το γυριστό και εντυπωσιακά ο Λουτριώτης απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στην συνέχεια της φάσης ο Πεταυράκης κλώτσησε… αέρα από κοντά και έχασε νέα ευκαιρία

85′ Ανατροπή του Πεταυράκη μέσα στην περιοχή από τον Παφιάκη, ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και ο Μπρέσκα έκανε το 1-0 για τον Διαγόρα

Διαγόρας: Ταμπάσης (46′ Κελαϊδής), Προβατίδης, Πεταυράκης, Μαϊλης, Σαλαμαστράκης, Καπουράνης (70′ Καρπαθάκης), Μπρέσκα, Θεοδοσίου, Πασκούλεφ, Αλιμπάς (46′ Λυμπερόπουλος), Ζουρούδης

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Καρπαθάκης, Ρεκλείτης, Μπιγκό (87′ Χατζηλιόντας), Παπαδημήτρης, Αθανασίου, Παφιάκης, Σπάρταλης (68′ Χειμωνέττος), Χατζηφούντας, Σταυλάς, Μαθιός

Διαιτησία: Σιδηρόπουλος, Πατσιόπουλος, Γιακουμάκης Σταμ.

Τέταρτος: Κυρίτσης

Παρατηρητής διαιτησίας: Ζαννετίδης