Τρελαίνει κόσμο η Κολοσσάρα!

Μπορεί ο πρώτος στόχος του Κολοσσού να ήταν η παραμονή, ωστόσο μετά τη νίκη επί του Ρεθύμνου (77-63), όπου υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο, η ομάδα της Ρόδου κάνει όνειρα εξάδας!

Πολύ ορεξάτες ήταν στην επίθεση οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το σκορ να ήταν στο 11-7 υπέρ του Κολοσσού ύστερα από περίπου τρία λεπτά. Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο έκανε ένα σερί 8-0, πηγαίνοντας στο +4 (11-15), με τους Σκοτ και Ουότερς να φέρνουν το ματς στην ισοπαλία (18-18). Μάλιστα, οι «θαλασσί» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έτσι το έκλεισαν προηγούμενοι 24-21.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πήγε ακόμα και στο +7 (28-21). Ο Φαγέ μείωσε προς στιγμήν για λογαριασμό των Κρητικών (28-25), αλλά χάρη σε ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων, η διαφορά εκτοξεύθηκε σε διψήφιο αριθμό (35-25). Ωστόσο, εκτός από την επίθεση, οι Ροδίτες τα πήγαιναν καλά και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να συντηρούν στα ίδια επίπεδα το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +11 (46-35).

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα σερί 6-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (52-35). Από την άλλη, το Ρέθυμνο σκόραρε με το… σταγονόμετρο και με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να συνεχίζουν το… βιολί τους πήγαν ακόμα και στο +20 (62-42), με την το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +17 (64-47).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν τόσο παραγωγικό όσα τα άλλα. Αυτό γιατί οι Ροδίτες ήθελαν απλά να παίξουν με το χρόνο και έτσι ελέγχοντας το παιχνίδι, συντηρούσαν και τη διαφορά «ασφαλείας» που είχαν (68-52). Από την άλλη, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν έδειχνε να μπορεί να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στους γηπεδούχους με το τελικό 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-35, 64-47, 77-63