Ηχηρό μήνυμα των πρωταθλητών μέσα από το «σπίτι» τους

Μετά το ματς της πρεμιέρας των πλέι οφ, ο Ιάλυσος έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Δύο παιχνίδια μετά οι πρωταθλητές έδειξαν… μέταλλο και βρίσκονται στο -1 από την κορυφή, έχοντας το ντέρμπι κορυφής στην έδρα τους όπου σήμερα αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην διαδικασία. Για την 3η αγωνιστική οι τοξοβόλοι επικράτησαν με 2-0 της Ρόδου στο Οικονομίδειο Στάδιο και ονειρεύονται… repeat.

Η ομάδα του Ανδρέα Σταύρου εκμεταλλεύτηκε τα καλά της διαστήματα στην αναμέτρηση κόντρα στην Ρόδο και πήρε σημαντικό τρίποντο, ενώ τα ελάφια θα χρειαστούν την… υπέρβαση στα επόμενα τρία ματς, αν θέλουν να κατακτήσουν την κορυφή.

Ισορροπημένο παιχνίδι διεξήχθη στο πρώτο ημίχρονο, με τους πράσινους ωστόσο να δείχνουν στοιχεία πιο οργανωμένης ομάδας, εξουδετερώνοντας με ευκολία τις όποιες απόπειρες των γηπεδούχων να επιτεθούν εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν πιο ζωηρά και ο Ιάλυσος φάνηκε να είναι πιο επικίνδυνος επιθετικά, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ.

Μετά την προβάδισμα των κυανοκίτρινων, η ψυχολογία της Ρόδου επηρεάστηκε σημαντικά και η… αναγκαστική προώθηση της στην επίθεση για να πετύχει την ισοφάριση, έδωσε την δυνατότητα στον Ιάλυσο να βρει κενούς χώρους.

Σε μία απ’ αυτές τις περιπτώσεις, το συγκρότημα του Σταύρου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων έχοντας την τύχη με το μέρος της και το παιχνίδι τελείωσε οριστικά.

Οι άνθρωποι της Ρόδου διατύπωσαν ορισμένα παράπονα για τον τρόπο που σφύριζε ο διαιτητής κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είχε ως αφορμή την αποβολή του προπονητή της ομάδας, Σάββα Ορφανίδη από τον πάγκο περίπου στο ημίωρο της αναμέτρησης.

7’ Ατομική προσπάθεια του Παυλίδη από τα δεξιά, έκανε μπαλιά στον Δήμα που επιχείρησε σέντρα στο β’ δοκάρι και ο Κακαζούκης τροφοδότησε με κεφαλιά- πάσα τον Αλεξανδρίδη. Η προσπάθεια του τελευταίου με κεφαλιά- ψαράκι κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αφού η μπάλα βρήκε σε αμυντικό

19’΄Σέντρα του Κακαζούκη από τα δεξιά, ο  Δήμας πήρε την κόντρα και έκανε το σουτ στην κίνηση, ωστόσο ο Λουτριώτης απέκρουσε εστικτωδώς

29’ Ωραίο 1-2 Σπάρταλη- Χατζηλιόντα, ο δεύτερος από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από θέση τετ α τετ αναγκάζοντας τον Ψωμιάδη σε διπλή επέμβαση

42’ Συρτό σουτ του Αλεξανδρίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Λουτριώτης

47’ Ελίχθηκε ο Μαθιός πλάγια δεξιά, πάσαρε στον Σπάρταλη που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

48’ Προσποιήσεις του Αλεξανδρίδη έξω από την περιοχή, έστρωσε στον Γεωργιάδη και το σουτ του τελευταίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια

56’ Σέντρα του Χατζηλιόντα από τα δεξιά προς το β’ δοκάρι, ο Χατζηφούντας εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας και σε κεφαλιά στην απέναντι γωνία ανάγκασε τον Ψωμιάδη σε σπουδαίο επέμβαση. Η φάση συνεχίστηκε αφού η μπάλα πήρε ύψος και ο Αθανασίου με γυριστό σουτ από κοντά έγραψε το 1-0 για τον Ιάλυσο

61’ Αντεπίθεση για τον Ιάλυσο με συνδιασμό Χατζηφούντα- Παφιάκη. Ο δεύτερος σέντρα στο β’ δοκάρι και ο Μαθιός έσπασε την μπάλα στον Καρπαθάκη που ήρθε από πίσω, έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

65’ Νέα αντεπίθεση των γηπεδούχων από τα δεξιά, με τον Καρπαθάκη που έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Γκάϊδας στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0

73’ Σέντρα του Φυλακούρη, ανάποδο ψαλίδι του Μαθιού και απόκρουση του Ψωμιάδη

89’ Ο Γεωργιάδης από τα όρια της περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε  λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

Διαιτησία: Δημαράκης, Τσέτσος, Μοσχάτος (Κυρίτσης)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παπαδημήτρης, Αθανασίου (72’ Μπιγκό), Ρεκλείτης (87’ Χειμωνέττος), Φυλακούρης, Χατζηλιόντας, Παφιάκης, Σπάρταλης (55’ Καρπαθάκης), Χατζηφούντας, Μαθιός, Σταυλάς

Ρόδος: Ψωμιάδης, Καλημέρης, Καντιμοίρης Στ., Γκάϊδας, Ανυφαντής, Τρίγκας, Αλεξανδρίδης (60’ Ιμεραλιλάϊ), Παυλίδης, Κακαζούκης (72’ Θεοδωρέλλης), Δήμας (60’ Καντιμοίρης Γ.), Γεωργιάδης