Τους βλέπει όλους από… ψηλά ο Διαγόρας

Στην κορυφή  της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ τίτλου της Α’ κατηγορίας BlueStarFerriesβρίσκεται ο Διαγόρας μετά το πέρασμα του πρώτου γύρου της διαδικασίας. Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής ο «γηραιός» επικράτησε με 1-0 του Φοίβου στην αναμέτρηση του Δημοτικού Σταδίου και πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στο ντέρμπι κορυφής.

Το παιχνίδι είχε σασπένς μέχρι το φινάλε, αφού ο Διαγόρας δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο… μισό του β’ ημιχρόνου όπου δημιούργησε ευκαιρίες (ανάμεσα τους και ένα δοκάρι). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Φοίβος να πιστέψει στην ισοφάριση και έχασε τρομερή ευκαιρία στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας για να φύγει με τον βαθμό.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, εκμεταλλευόμενοι τον χώρο που τους έδωσε η ομάδα της Κρεμαστής (αναζητούσε την κόντρα για να κάνει την «ζημία» με τους ταχύτατους μεσοεπιθετικούς που διαθέτει), ωστόσο είχαν πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων. Πάντως απείλησαν σε ορισμένες περιπτώσεις, μεταξύ αυτών από στημένες μπάλες χωρίς να έρθει το προβάδισμα.

Η είσοδος του Καπουράνη στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε πνοή στην ομάδα του Φοιρού εν όψει του β’ ημιχρόνου και το γκολ ήρθε πολύ νωρίς. Μάλιστα θα μπορούσαν οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία με το μέρος τους να τελειώσουν το παιχνίδι μ’ ένα δεύτερο τέρμα, αλλά δεν το έκαναν.

Όσο περνούσε η ώρα και το σκορ ήταν εύθραστο, τόσο πίστευε η ομάδα του Φραγκάκη πως μπορεί να πάρει κάτι από την επίσκεψη της στο Δημοτικό Στάδιο. Κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία λεπτά και έχασε ευκαιρία για να… παγώσει τους γηπεδούχους.

5’ Συρτή σέντρα του Λυμπερόπουλου από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ανδράλα που είδε τον Κεφάλα να αποκρούει το σουτ του

8’ Κάθετη του Δελαπόρτα στον Μόσχο, ο δεύτερος κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή και σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια

15’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρέσκα, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι

16’ Συνεργασία Ζουρούδη- Λυμπερόπουλου, ο πρώτος σούταρε πάνω από τα δοκάρια

24’ Εκτέλεση κόρνερ του Μπρέσκα, έπιασε την κεφαλιά ο Λυμπερόπουλος στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ

42’ Αντεπίθεση για τον Φοίβο, με τον Αρχοντούλη που έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Πασκούλεφ απομάκρυνε προ του Γεωργαλλή

46’ Σέντρα του Πασκούλεφ από τα αριστερά, σουτ στην κίνηση του Μπρέσκα η μπάλα άουτ

48’ Μετά από προσπάθεια του Καπουράνη, η άμυνα του Φοίβου ολιγώρησε και η μπάλα έφτασε στον Λυμπερόπουλο που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κεφάλα

51’ Κόρνερ του Μπρέσκα, κεφαλιά από τον Καρπαθάκη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

58’ Σταμάτησε πάνω στο τοίχος η εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη και στην συνέχεια το σουτ του επιχείρησε ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφυγε πάνω από τα δοκάρια

60’ Δυνατό σουτ του Μπρέσκα από μακρινή απόσταση, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι

63’ Επικίνδυνη σέντρα- σουτ του Ορφανίδη από τα αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι ο Ταμπάσης

65’ Εκτέλεση κόρνερ του Μπρέσκα από τα δεξιά, ο Καρπαθάκης πήδηξε ολομόναχος στο β’ δοκάρι, κέρδισε την κεφαλιά και ο Κεφάλας πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση

87’ Στην αγκαλιά του Ταμπάση κατέληξε η μπάλα από το σουτ του Αγγελόπουλου

90’ Σέντρα του Αγγελόπουλου από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς και έφτασε στον Αρχοντούλη που την κατέβασε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Ταμπάση, ωστόσο ο Ζουρούδης απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή