Ρόδος- Φοίβος 1-0 (Ζωντανά) ΤΕΛΙΚΟ

Κομβικής σημασίας παιχνίδι δίνει σήμερα στην έδρα της η Ρόδος για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries ενάντια στον Φοίβο που επίσης αναζητά τη νίκη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες.

Τα ελάφια παίζουν το τελευταίο τους χαρτί για την πρωτιά, αφού σε περίπτωση άλλου αποτελέσματος πέρα της νίκης, δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Απ’ την άλλη οι Κρεμαστενοί εφ’ όσον επικρατήσουν σήμερα, μπορούν να βρεθούν ακόμη και στην κορυφή αν… βολευτούν από το αποτέλεσμα του άλλου ματς.

Μείνετε συντονισμένοι για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του παιχνιδιού μέσω του fmtop.gr, ενώ υπενθυμίζουμε πως τα δύο ματς μπορείτε να τα ακούσετε ραδιοφωνικά στον TOP FM και την εκπομπή TOP SENTRA.

Δημοτικό Στάδιο: Ρόδος- Φοίβος 1-0

Έναρξη του παιχνιδιού στο Δημοτικό Στάδιο

1′ Καλό σουτ του Γεωργιάδη από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

5′ Μακρινό σουτ του Δελαπόρτα, μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Ψωμιάδης

14′ Μετά από κλέψιμο του Τσιούνη, η μπάλα έφτασε στον Αμανατίδη και το σουτ του τελευταίου κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ για την Ρόδο

15′ Αντεπίθεση για τον Φοίβο με την φοβερή μπαλιά του Δελαπόρτα στον Αγγελόπουλο, ο έμπειρος επιθετικός καθυστέρησε, ωστόσο η μπάλα έφτασε και πάλι στον αρχηγό των φιλοξενούμενων που στριφογύρισε και πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Αρχοντούλης σούταρε στην κίνηση πάνω από τα δοκάρια

20′ Επικίνδυνο σουτ του Γεωργιάδη, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κεφάλα και έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

32′ Μετά από σέντρα του Σταμάτη Καντιμοίρη, η μπάλα κόντραρε πήρε ύψος και ο Τσιούνης με κεφαλιά την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

34′ Πάνω από τα δοκάρια έφυγε το γυριστό σουτ του Παυλίδη

Ημίχρονο. Χωρίς σκορ στο α’ ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν απειλήσει σε αρκετές περιπτώσεις και τον Φοίβο να έχει την σημαντικότερη ευκαιρία (δοκάρι)

63′ Σέντρα- σουτ του Σταμάτη Καντιμοίρη, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

65’ Ζήτησε πέναλτι ο Τσιούνης μετά από μαρκάρισμα του μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο διαιτητής είπε παίζεται και του έδειξε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

68′ Ωραία συνεργασία του Αμανατίδη με τον Παυλίδη, ο δεύτερος “σέρβιρε” έτοιμο γκολ στον πρώτο που από κοντά έγραψε το 1-0

76′ Τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Φοίβος μετά το τραγικό λάθος του Ψωμιάδη. Ο τερματοφύλακας της Ρόδου έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αυτή έφτασε στον Γεωργαλλή που προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

87′ Εκτέλεση φάουλ του Δήμα, η μπάλα έφυγε άουτ

95’ Μακρινό σουτ του Γκάϊδα, αφού ο Κεφάλας βρίσκονταν εκτός εστίας για την τελευταία φάση, η μπάλα αναπήδησε στο έδαφος και εν συνεχεία στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού

Ρόδος: Ψωμιάδης, Καλημέρης, Καντιμοίρης Στ., Θεοδωρέλλης, Αμανατίδης (72′ Ευγενικός), Κακαζούκης, Τρίγκας (47′ λ. τρ. Γκάϊδας), Τσιούνης (79′ Αλεξανδρίδης), Παυλίδης, Δήμας, Γεωργιάδης

Φοίβος: Κεφάλας, Παϊζάνος, Λαμάϊ, Δελαπόρτας, Γαργάλης, Αξιώτης, Αρχοντούλης, Μόσχος (70′ Γαργάλης), Ορφανίδης, Αγγελόπουλος, Γεωργαλλής (80′ Τζιβίλογλου)

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Λαζός, Σταυρούλιας (4η: Φιλιππάκου)

Παρατηρητής διαιτησίας: Καλαθενός

Παρατηρητές αγώνα: Στεργάκης, Μπακαρής