Τα ελάφια καλπάζουν ξανά!

Από τον… πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα που βρέθηκε μετά το τέλος του πρώτου γύρου των πλέι οφ, η Ρόδος… συγκατοικεί πλέον με τον Ιάλυσο στην δεύτερη θέση της ειδικής βαθμολογίας (-1 από την κορυφή) μετά τη νίκη με 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο επί του Φοίβου για την 4η αγωνιστική της διαδικασίας.

Οι πράσινοι πήραν αυτό που ήθελαν μ’ ένα τέρμα στο β’ μέρος όπου πάτησαν το… γκάζι και ανάγκασαν τον Φοίβο να μην πάρει τίποτα από τρίτο συνεχόμενο ματς.

Πάντως οι Κρεμαστενοί θα μπορούσαν να είχαν «τσιμπήσει» τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Γεωργαλλής δεν… δέχθηκε το δώρο του Ψωμιάδη.

Όσο αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και σίγουρα ο κόσμος που βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο θα μπορούσε να είχε παρακολουθήσει κάποιο τέρμα. Κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν πανυγηρίσει και οι φίλοι της Ρόδου, αλλά και αυτοί του Φοίβου, αφού οι ομάδες τους είχαν τις δυνατότητες να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Βέβαια οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ανέλαβαν να… κάνουν παιχνίδια, έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργώντας φάσεις για γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Με την ίδια… συνταγή που είχαν και στο ματς κόντρα στον Διαγόρα πριν από μερικές ημέρες, οι Κρεμαστενοί προσπάθησαν να αμυνθούν σωστά και έψαξαν την κόντρα επίθεση για να κάνουν την «ζημιά» που λίγο έλειψε να γίνει στο 15’ με το δοκάρι του Δελαπόρτα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη ανέκτησε τα ηνία μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πίεσε την εστία του Κεφάλα, «ισοφαρίζοντας» αρχικά το δοκάρι των κυανοκίτρινων και ανοίγοντας εν συνεχεία το σκορ με το τέρμα του Αμανατίδη στο 68ο λεπτό της συνάντησης.

Στο 76’ ήρθε η ανεπανάληπτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων για τα φέρει το ματς στα ίσα και από εκείνο το σημείο και έπειτα το συγκρότημα του Άγγελου Φραγκάκη ανέβηκε για να μπορέσει να φτάσει στην ισοφάριση.

Με τον Δελαπόρτα να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων, ο Φοίβος άσκησε την πίεση του, αλλά μέχρι το φινάλε δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα.

Στο Οικονομίδειο θα παίξουν οι Κρεμαστενοί το τελευταίο του χαρτί την ερχόμενη Κυριακή, ενώ τα ελάφια παίζουν το ντέρμπι κορυφής με τον Διαγόρα σε δύο παιχνίδια τα αποτελέσματα των οποίων μπορούν να φέρουν και πάλι τα πάνω- κάτω.

1′ Καλό σουτ του Γεωργιάδη από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

5′ Μακρινό σουτ του Δελαπόρτα, μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Ψωμιάδης

14′ Μετά από κλέψιμο του Τσιούνη, η μπάλα έφτασε στον Αμανατίδη και το σουτ του τελευταίου κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ για την Ρόδο

15′ Αντεπίθεση για τον Φοίβο με την φοβερή μπαλιά του Δελαπόρτα στον Αγγελόπουλο, ο έμπειρος επιθετικός καθυστέρησε, ωστόσο η μπάλα έφτασε και πάλι στον αρχηγό των φιλοξενούμενων που στριφογύρισε και πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Αρχοντούλης σούταρε στην κίνηση πάνω από τα δοκάρια

20′ Επικίνδυνο σουτ του Γεωργιάδη, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κεφάλα και έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

32′ Μετά από σέντρα του Σταμάτη Καντιμοίρη, η μπάλα κόντραρε πήρε ύψος και ο Τσιούνης με κεφαλιά την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

34′ Πάνω από τα δοκάρια έφυγε το γυριστό σουτ του Παυλίδη

63’ Σέντρα- σουτ του Σταμάτη Καντιμοίρη, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

65’ Ζήτησε πέναλτι ο Τσιούνης μετά από μαρκάρισμα του μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο διαιτητής είπε παίζεται και του έδειξε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

68′ Ωραία συνεργασία του Αμανατίδη με τον Παυλίδη, ο δεύτερος “σέρβιρε” έτοιμο γκολ στον πρώτο που από κοντά έγραψε το 1-0

76′ Τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Φοίβος μετά το τραγικό λάθος του Ψωμιάδη. Ο τερματοφύλακας της Ρόδου έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αυτή έφτασε στον Γεωργαλλή που προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

87’ Εκτέλεση φάουλ του Δήμα, η μπάλα έφυγε άουτ

95’ Μακρινό σουτ του Γκάϊδα, αφού ο Κεφάλας βρίσκονταν εκτός εστίας για την τελευταία φάση, η μπάλα αναπήδησε στο έδαφος και εν συνεχεία στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Λαζός, Σταυρούλιας

Ρόδος: Ψωμιάδης, Καλημέρης, Καντιμοίρης Στ., Θεοδωρέλλης, Αμανατίδης (72’ Ευγενικός), Κακαζούκης, Τρίγκας (47’ λ. τρ. Γκάϊδας), Τσιούνης (79’ Αλεξανδρίδης), Παυλίδης, Δήμας, Γεωργιάδης

Φοίβος: Κεφάλας, Παϊζάνος, Λαμάϊ, Δελαπόρτας, Γαργάλης, Αξιώτης, Αρχοντούλης, Μόσχος (70’ Γαργάλης), Ορφανίδης, Αγγελόπουλος, Γεωργαλλής (80’ Τζιβίλογλου)