Πράσινο «τσουνάμι» τίτλου… έπνιξε τον Διαγόρα!

Για ακόμα μια φορά τα πράγματα στα πλέι οφ ήρθαν… τούμπα και αυτό οφείλεται στην εξαιρετική παρουσία των «ελαφιών». Η Ρόδος πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Διαγόρα με 0-2 (ήταν τυπικά φιλοξενούμενη) για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ τίτλου της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries και θέλει πλέον τη νίκη στο ντέρμπι- τελικό κόντρα στον Ιάλυσο την Τετάρτη για να πανυγηρίσει το πρωτάθλημα.

Μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο, ο γηραιός ήταν η ομάδα που με νίκη θα έκανε άλμα τίτλου, ωστόσο η Ρόδος που έπαιζε τα… ρέστα της κατάφερε να πάρει το τρίποντο και πλέον εξαρτάτε από τα δικά της… πόδια το πρωτάθλημα, κάτι που δεν ισχύει για το συγκρότημα του Γιώργου Φοιρού εν όψει της τελευταίας αγωνιστικής.

Το γρήγορο τέρμα που πέτυχε η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη μόλις στο 5ο λεπτό, έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που είδαν να περνάει η «μπόρα» της πίεσης του Διαγόρα και λίγο πριν το ημίχρονο (33’) σκόραραν για δεύτερη φορά.

Στην επανάληψη ο Διαγόρας δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει για να μειώσει αρχικά το σκορ και να ξαναμπεί στο ματς, ωστόσο η Ρόδος αμύνθηκε καταπληκτικά και μάλιστα ήταν αυτή που στην κόντρα- επίθεση θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο τέρμα.

5’ Μετά την ωραία σέντρα του Κακαζούκη, ο Σταμάτης Καντιμοίρης με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1

25’ Από κόρνερ του Μπρέσκα, ο Ανδράλας έκανε την προβολή μέσα από έναν όμιλο παικτών και ο Κακαζούκης σωτήρια απομάκρυνε πάνω στην γραμμή

33’ Λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τον Ταμπάση, αυτή έφτασε στον Δήμα που σημάδεψε τον Τσιούνης με σέντρα στην πλάτη της άμυνας και ο τελευταίος με κοντρόλ και πλασέ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 0-2

48’ Ωραία σέντρα του Παυλίδη, ο Τσιούνης «έσπασε» την μπάλα στον Γεωργιάδη και το σουτ του τελευταίου αποκρούστηκε σωτήρια από τον Ταμπάση

52’ Επικίνδυνη σέντρα- σουτ του Παυλίδη από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι

70’ Σέντρα του Προβατίδη από τα δεξιά, κέρδισε την κεφαλιά ο Αλιμπάς και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

75’ Κάθετη μπαλιά του Γεωργιάδη στον Ευγενικό, ο νεαρός επιθετικός «τσίμπησε» την μπάλα προ του Ταμπάση που βγήκε εκτός περιοχής, αλλά το πλασέ του από πλάγια δεξιά θέση κατέληξε άουτ, παρότι η εστία ήταν κενή

77’ Νέα φοβερή μπαλιά του Γεωργιάδη, ο Ευγενικός μέσα από την περιοχή πλάσαρε δίπλα από το δεξί δοκάρι

80’ Καλό σουτ του Παυλίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

82’ Έπειτα από εκτέλεση πλαγίου από τον Κακαζούκη, ο Παυλίδης έβαλε πλάτη τον αμυντικό και μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Διαιτησία: Σιδηρόπουλος, Δουλγέρης, Μαυρουδής

Διαγόρας: Ταμπάσης, Προβατίδης, Πασκούλεφ (84’ Μπαούρης), Καρπαθάκης, Σαλαμαστράκης, Μαίλης, Ανδράλας,  (58’ Αλημπάς), Καπουράνης, Μπρέσκα, Ζουρούδης, Λυμπερόπουλος (58’ Επιφάνης)

Ρόδος: Ψωμιάδης, Καντιμοίρης Στ., Κακαζούκης, Θεοδωρέλλης, Καλημέρης, Γκάϊδας, Γεωργιάδης, Δήμας, Αμανατίδης (78’ Αλεξανδρίδης), Παυλίδης (87’ Ανυφαντής), Τσιούνης (62’ Ευγενικός)