Ζωντανά η “μάχη” του τίτλου: Ρόδος- Ιάλυσος 1-1ΤΕΛΙΚΟ

Η μεγάλη στιγμή για την Ρόδο και τον Ιάλυσο έφτασε. Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries με… φόντο την κούπα του πρωταθλητή.

Οι πράσινοι θέλουν μόνο νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο, ενώ οι κυανοκίτρινοι “βολεύονται” και με την ισοπαλία, πέρα φυσικά της νίκης. Όλα λοιπόν είναι… ανοιχτά για την “μάχη” που θα κρίνει τον πρωταθλητή Δωδεκανήσου για την αγωνιστική περίοδο 2014-15. Μάλιστα ο πρωταθλητής θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο στην Γ’ Εθνική μέσω των μπαράζ.

Μέσα από το fmtop.gr μπορείτε να ενημερωθείτε για να όσα συμβαίνουν στο Δημοτικό Στάδιο, καθώς επίσης και στο άλλο ματς της Κρεμαστής που είναι βαθμολογικά αδιάφορο και ο Φοίβος υποδέχεται τον Διαγόρα.

Παράλληλα η εκπομπή TOP SENTRA του TOP FM θα είναι μαζί σας στις 5 το απόγευμα και θα μπορείτε να ακούσετε την “μάχη” τίτλου που μαγνητίζει όλο το φίλαθλο κοινό.

Μπορείτε ΕΔΩ να διαβάσετε το θέμα του fmtop.gr με τις τέσσερις προηγούμενες φορές που τέθηκαν φέτος αντιμέτωποι Ρόδος και Ιάλυσος.

Συντονιστείτε για να μάθετε τον νέο πρωταθλητή του νομού μας…

Αναλυτικά:

Δημοτικό Στάδιο: Ρόδος- Ιάλυσος 1-1 Τελικό

Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου στο Στάδιο, δέκα λεπτά πριν από την σέντρα

Εντυπωσιακή η παρουσία των οργανωμένων φίλων και των δύο ομάδων που με την είσοδο των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο άναψαν καπνογόνα. Περίπου 2000 φίλοι του ποδοσφαίρου βρίσκονται στις εξέδρες

Στην σέντρα ο Ιάλυσος. Ξεκίνησε το παιχνίδι

2′ Κέρδισε το πρώτο κόρνερ του ματς η Ρόδος που πέρασε ανεκμετάλλευτο

3′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρέλλη για διαμαρτυρία αφού δεν συμφώνησε μ’ ένα φάουλ που σφύριξε ο διαιτητής υπέρ του Μαθιού. Το φάουλ εκτελέστηκε και ο Ψωμιάδης μπλόκαρε την μπάλα μετά από γέμισμα προς την περιοχή του

5′ Κίτρινη κάρτα στον Φυλακούρη για δυνατό μαρκάρισμα στον Αμανατίδη

12′ Κάθετη μπαλιά του Δήμα στον Τσιούνη, ο δεύτερος μπήκε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Λουτριώτη που επιχείρησε την έξοδο, αλλά απομάκρυνε την μπάλα ο Παπαδημήτρης πριν την τελική γραμμή του τέρματος

13′ Κίτρινη κάρτα στον Γκάϊδα για φάουλ

23′ ΓΚΟΛ. Λάθος του Θεοδωρέλλη που στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα από τον χώρο άμυνας της Ρόδου έκανε “στραβοκλωτσιά” και ο Μαθιός από κοντά έκανε το ψύχραιμο πλασέ για το 0-1

28′ Σουτ του Παυλίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, απόκρουσε δύσκολα με τα πόδια ο Λουτριώτης

38′ Ανεκμετάλλευτα πέρασαν δύο συνεχόμενα κόρνερ για τον Ιάλυσο

40′ Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Ρόδου που ζήτησαν δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Φυλακούρη, καθώς όπως υποστηρίζουν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο (είχε βγει εκτός για να του δοθούν οι πρώτες βοήθειες λόγω τραυματισμού) χωρίς να πάρει άδεια από τον διαιτητή

44′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία του Ιάλυσου. Από την μπαλιά του Ρεκλείτη, ο Μαθιός βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας και πλάσαρε πάνω στην έξοδο τον Ψωμιάδη που αλλοίωσε ελάχιστα την πορεία της μπάλας και ο Καλημέρης σωτήρια προ του Σπάρταλη την έδιωξε μακριά

45+1′ Εκτέλεση φάουλ του Δήμα, ο Φυλακούρης έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω στην προσπάθεια του να απομακρύνει και παραχώρησε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Παυλίδης πήρε την κεφαλιά και ο Λουτριώτης μπλόκαρε στην γωνία του

Ημίχρονο του αγώνα με τον Ιάλυσο να προηγείται με 0-1 και να έχει κάνει σημαντικό… βήμα για τον τίτλο

46′ ΓΚΟΛ. Ο Γεωργιάδης προσπάθησε με σέντρα να βρει τον Τσιούνη, ωστόσο παρενεβλήθει ο Παπαδημήτρης που απομάκρυνε την μπάλα, αλλά αυτή έφτασε στον Αμανατίδη που με φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-1

50′ Κίτρινη κάρτα στον Καλημέρη

57′ Αντικρίζει την κίτρινη κάρτα και ο Παυλίδης για διαμαρτυρία

65′ Βγήκε στην αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις ο Ιάλυσος, αλλά η τελική επιλογή του Χατζηφούντα δεν ήταν καλή και χάθηκε η ευκαιρία

67′ “Κιτρινίζεται” ο Ρεκλείτης για φάουλ και εν συνεχεία ο Αμανατίδης για διαμαρτυρία

72′ Εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Ψωμιάδης απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ

83′ Κίτρινη κάρτα στον Λουτριώτη για καθυστέρηση

84′ Λίγο πριν αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο ο Καρπαθάκης για αλλαγή, αντίκρισε την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή, καθώς καθυστέρησε χαρακτηριστικά να βγει εκτός

86′ Κίτρινη κάρτα στον Χατζηφούντα για φάουλ στον Θεοδωρέλλη και εν συνεχεία κόκκινη κάρτα στον Ψωμιάδη που έφυγε από την εστία του για να διαμαρτυρηθεί προς τον διαιτητή. Με δέκα συνεχίζει με δέκα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Συνεχίζονται οι διαμαρτυρίες των παικτών της Ρόδου και ο Σταμάτης Καντιμοίρης θα αντικρίσει επίσης την κίτρινη κάρτα. Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Ναλμπάντης και Ορφανίδης για να ηρεμήσουν τους ποδοσφαιριστές της Ρόδου και να συνεχιστεί το ματς

90+3′ Μετά από επτάλεπτη διακοπή συνεχίζεται το παιχνίδι. Με εννέα ποδοσφαιριστές η Ρόδος, αφού αντίκρισε κόκκινη κάρτα και ο Σταμάτης Καντιμοίρης

90+8′ Όπως- όπως έδιωξε ο Παφιάκης την επικίνδυνη σέντρα του Παυλίδη και στην συνέχεια ο Αμανατίδης έκανε την σέντρα- σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

90+9′ Κίτρινη κάρτα του Μαλλιάκα για καθυστέρηση

90+10′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδημήτρη

90+14′ Η μπάλα από το σουτ του Σταυλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

Τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Με συνοδεία αστυνομικής δύναμης που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποχώρησε ο διαιτητής Κόλλιας προς τα αποδυτήρια, καθώς τα παράπονα από τους γηπεδούχους ήταν εντονότατα για τις αποφάσεις του από ένα σημείο και μετά στο β’ μέρος και φυσικά για τις δύο αποβολές παικτών τους

Απ’ την άλλη πλευρά οι ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και στα μπαράζ θα διεκδικήσει την άνοδο στην Γ’ Εθνική που είναι και ο μεγάλος στόχος

Ρόδος: Ψωμιάδης, Καλημέρης, Γκάϊδας (70′ Χατζηβαλσάμης), Καντιμοίρης Στ., Θεοδοωρέλλης, Κακαζούκης, Αμανατίδης, Παυλίδης, Δήμας (81′ Ευγενικός), Τσιούνης, Γεωργιάδης (93′ Ράντζα)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Αθανασίου, Φυλακούρης, Παπαδημήτρης, Καρπαθάκης (84′ Μαλλιάκας), Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (98′ Χειμωνέττος), Σταυλάς, Μαθιός (61′ λ. τρ. Χατζηλιόντας), Χατζηφούντας

Διαιτησία: Κόλλιας, Σταυρούλιας, Σαρρής Γ.

Τέταρτος: Γιαννουκάς

Παρατηρητής διαιτησίας: Λάμπρου

Παρατηρητές αγώνα: Κυριακάκης, Δημητράς

Κρεμαστή: Φοίβος- Διαγόρας 5-0 Τελικό

40′ Σουτ του Δελαπόρτα στο δοκάρι