Ξεπέρασε και το… εμπόδιο του ΚΑΟΔ ο Κολοσσός που “βλέπει” εξάδα!

Στο «κυνήγι» της έκτης θέσης εξακολουθεί να βρίσκεται ο Κολοσσός, ο οποίος νίκησε 84-80 τον μαχητικό ΚΑΟΔ στο «Βενετόκλειο», για την 25η αγωνιστική της Α1!

Στις νίκες επέστρεψε ο Κολοσσός, καθώς επικράτησε 84-80 του μαχητικού ΚΑΟΔ και παράλληλα εξακολουθεί να βρίσκεται στο «κυνήγι» της έκτης θέσης!

Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο Ντομινίκ Ουότερς με 19 πόντους και 8 ασίστ, με τον Τσάμη να είχε 13 και τον Λαρεντζάκη 12. Από τους Δραμινούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρις με 16 πόντους, με τον Όντομ να προσθέτει άλλους 14.

Πολύ καλό και δυνατό ξεκίνημα για τον Κολοσσό, ο οποίος στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με 7-0! Στη συνέχεια, ο ΚΑΟΔ έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας σε 9-5, αλλά με πρωταγωνιστή τον Ουότερς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-10. Μάλιστα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν έριξαν καθόλου το ρυθμό τους και μέσω της πολύ καλής τους άμυνας πήγαν ακόμα και στο +10 (23-13), με τον Τσαλδάρη να διαμορφώνει το 23-16.

Ο Κολοσσός εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ του διαφορά, η οποία έφτασε στο +15 (36-21). Οι Δραμινοί έδειχναν τρομερή δυσκολία στην επίθεση, με αυτό να… δουλεύει υπέρ των Ροδιτών, οι οποίοι τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πήγαν στο +16 (43-27). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση και στα τελευταία τρία λεπτά, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 17 πόντους διαφορά (49-32).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κολοσσός πήγε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (51-32). Ωστόσο, ο ΚΑΟΔ δεν τα παράτησε, ξεκινώντας μία αντεπίθεση, με την οποία μείωσε αρχικά σε 53-42. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα, με αποτέλεσμα να πάνε στο +16 (62-46), αλλά οι παίκτες του Κώστα Μέξα «απάντησαν» με ένα σερί 11-0, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο (62-57), με τους Στεφανίδη και Λαρεντζάκη να διαμορφώνουν το 66-57.

Η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα μέχρι και τα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου (67-61), όμως οι Ουότερς και Τσάμης πήγαν ξανά τον Κολοσσό στο +10 (71-61). Στη συνέχεια, οι Δραμινοί μείωσαν εκ νέου (71-65), ωστόσο ξανά οι Ροδίτες είχαν τις… απαντήσεις, ξεφεύγοντας στο +14 (79-65), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν… πτοήθηκαν και με ένα σερί 9-0, έφεραν το ματς στους πέντε (79-74), στα 37’’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήγε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-32, 66-57, 84-80