Ακράτητος για τη νίκη ήταν ο Ιάλυσος που μένει το αφεντικό για την άνοδο! – φώτο

Μπαίνοντας με διάθεση να… πνίξει τον αντίπαλο του από το ξεκίνημα και σκοράροντας σε κρίσιμα σημείο του παιχνιδιού, ο Ιάλυσος επικράτησε με 3-1 του Ακράτητου στο Οικονομίδειο για την 2η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική και παρέμεινε το αφεντικό στην βαθμολογία του ομίλου, παρά τη νίκη της Θύελλας στην Ραφήνα με 2-1 επί του ΑΟ Ζευγολατιού στο άλλο ματς.

Οι ποδοσφαιριστές του Ανδρέα Σταύρου με την συμπαράσταση του κόσμου τους, μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και αφού προειδοποίησαν με το δοκάρι του Μαθιού, άνοιξαν το σκορ στο 7’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του ίδιου ποδοσφαιριστή.

Παρότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, η πρωταθλήτρια ομάδα του νομού μας δέχθηκε την ισοφάριση κόντρα στην ροή και έτσι το σκορ έγινε 1-1 στο 22’ κι ενώ νωρίτερα το συγκρότημα από τα Άνω Λιόσια είχε δοκάρι.

Αφού πέρασε ένα περίπου δεκάλεπτο για να… συνέλθει από την ισοφάριση, ο Ιάλυσος απείλησε εκ νέου με τις στημένες φάσεις του Χατζηλιόντα και μία απ’ αυτές έφεραν το δεύτερο τέρμα στο πιο κομβικό σημείο.

Ο Χατζηφούντας στο 45’ με κεφαλιά έγραψε το 2-1 και αμέσως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο διάστημα της επανάληψης, το παιχνίδι δεν είχε να προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο και οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους επίσκεψη προς τα αντίπαλα καρέ, έκαναν το 3-1 και «κλείδωσαν» τη νίκη.

Από τη νέα πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα στο 62ο λεπτό, ο Αθανασίου σκόραρε ξανά (μετά το ματς της πρεμιέρας στο Ζευγολατιό) και με το δεύτερο γκολ του στα μπαράζ, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι πρωταθλητές του νομού μας διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το σημαντικό προβάδισμα τους και αφού δεν απειλήθηκαν, πανηγύρισαν μια ακόμη σπουδαία επιτυχία.

Φάσεις και Γκολ:

3′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ιάλυσο με το «καλημέρα». Από την σέντρα του επιχείρησε ο Σταυλάς από τα δεξιά, ο Μαθιός κέρδισε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας

7′  Ανατροπή του Σπάρταλη μέσα από την περιοχή από τον Καραπαππά και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο Μαθιός έκανε το 1-0

12′ Ξαφνικό σουτ του Σιακαβάρα από μακρινή απόσταση, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λουτριώτη

20′ Το σουτ του Χατζηφούντα μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ

22′ Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Παρισίδης με σουτ έξω από την περιοχή αιφνιδίασε τον Λουτριώτη και ισοφάρισε σε 1-1

32′ Από την εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα, ο Παπαδημήτρης κέρδισε την κεφαλιά και ο Σαββόπουλος ενστικτωδώς απομάκρυνε σωτήρια με τα πόδια

35′ Δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ από τον Σαββόπουλο στην απ” ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα

45′  Από τα αριστερά ο Χατζηλιόντας εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Χατζηφούντας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1

62′ Νέα εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα και ο Αθανασίου με κεφαλιά σημείωσε το 3-1

Διαιτησία: Καριοφύλης, Ζησιμόπουλος, Κουρομιχελάκης (Πειραιά)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παπαδημήτρης, Αθανασίου (83′ Μπιγκό), Ρεκλείτης, Φυλακούρης, Χατζηλιόντας (85’ Μαλλιάκας), Παφιάκης, Σπάρταλης, Χατζηφούντας (68′ Καρπαθάκης),  Μαθιός, Σταυλάς

Ακράτητος: Σαββόπουλος, Αγκάνοφ, Ζησούδης (46′ Τσαλερίδης), Λαβρεντίεφ, Καραπαππάς, Σιακαβάρας, Λούντζης, Καλέμι, Μπάμπος (75′ Παναγιώτου), Γκότσης (58′ Πλαβούκος), Παρασίδης