Υπερηχητικός Ιάλυσος «κατασπάραξε» τον ΑΟΖ μέσα σ’ ένα ημίχρονο!

Ασταμάτητος ο Ιάλυσος μέσα στο Οικονομίδειο, επέστρεψε στις νίκες στην διαδικασία των μπαράζ ανόδου επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 του ΑΟ Ζευγολατιού για την 4η αγωνιστική. Στο β’ μέρος όλα τα γκολ για τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου που είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Μαθιό και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου και στο +2 από την δεύτερη Θύελλα που επίσης επικράτησε άνετα του Ακράτητου στην Ραφήνα.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι ποδοσφαιριστές του Ανδρέα Σταύρου είχαν τον έλεγχο και απείλησαν για να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Το πολυπόθητο τέρμα δεν ήρθε, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει σταδιακά και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί ισόπαλο χωρίς γκολ.

Στην επανάληψη ο Ιάλυσος έπαιξε με την ίδια επιθετική… συνταγή και αφού άνοιξε το σκορ, απλοποίησε στην συνέχεια τα πράγματα σκοράροντας ακόμη τρεις φορές.

Γκολ για… σεμινάριο ήταν το δεύτερο προσωπικό που πέτυχε ο Μαθιός, ενώ τον δρόμο προς τη νίκη είχε ανοίξει ο Σπάρταλης και τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Μπιγκό.

5′ Έπειτα από μπαλιά του Σπάρταλη, ο Χατζηλιόντας μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ απομάκρυνε σε κόρνερ

15′ Σέντρα του Σταυλά στον Μαθιό, ο έμπειρος στράϊκερ κέρδισε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

22′ Επέμβαση του Μητσόπουλου στην σέντρα-σουτ του Μαθιού, η μπάλα κατευθύνονταν προς στα δίχτυα και απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς

30′ Δυνατό σουτ του Χατζηλιόντα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μητσόπουλος

31′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Γεώργαρη, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

53′ Ο Χατζηφούντας έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

55′ Ελάχιστα άουτ έφυγε το απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Παφιάκη

60′ Γκοοοοολ!!! Μετά από σέντρα του Παφιάκη, ο Σπάρταλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με φοβερό πλασέ έγραψε το 1-0

65′ Γκοοοοολ!!! Ωραία προσπάθεια του Χατζηφούντα από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο αμαρκάριστος Μαθιός με πλασέ σημείωσε το 2-0

75′ Γκοοοοολ!!! Σέντρα του Χατζηλιόντα από τα δεξιά και ο Μαθιός με τρομερό γυριστό εναέριο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 3-0

88′ Γκοοοοολ!!! Από την σέντρα του Χατζηφούντα, ο Μαθιός έστρωσε την μπάλα στον Μπιγκό και ο τελευταίος με πλασέ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0

Διαιτησία: Τσαμούρης, Κοτζαμανίδης, Γνάτσος (Πειραιά)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης (80′ Μπιγκό), Αθανασίου, Σταυλάς (84′ Χατζηπέτρος), Παφιάκης, Χατζηλιόντας, Σπάρταλης (75′ Καρπαθάκης), Χατζηφούντας, Μαθιός

ΑΟ Ζευγολατιού: Μητσόπουλος, Παληός, Παϊνέσης, Αυγέρης, Ζάρκος, Σπυρόπουλος, Γεώργαρης (38′ λ. τρ. Πετρόπουλος), Καραΐνδρος Γ., Μυργιώτης (75′ Δανιήλ), Μπούκης (78′ Ντόκος), Καραΐνδρος Δ.