Καλύτερο το…ρόπαλο των Μαριτσενών

Στο ντέρμπι των “ροπαλοφόρων” που διεξήχθη στο γήπεδο Μαριτσών ανάμεσα στον τοπικό Ηρακλή και τον Ηρακλή Λάρδου, οι πράσινοι επικράτησαν με 2-1 για την 2η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Άρη στον Αρχάγγελο, οι Μαριτσενοί ήθελαν να γευτούν την χαρά της νίκης μπροστά στο κοινό τους και χάρις σ’ έναν επιθετικό ξέσπασμα μεταξύ 190υ και 21ου λεπτού, πήραν το τρίποντο.

Μείωσαν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν οι Λαρδιακοί από την μεριά τους, αλλά η ήττα δεν αποφεύχθη για το συγκρότημα του Κώστα Παπαδόπουλου που θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα είχαν επικρατήσει εντός έδρας.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Αζίζ στο 19ο λεπτό με σουτ, ενώ στο 21′ ο Καρίκης με τον ίδιο τρόπο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 80′ είχαμε… ξανά ματς στο γήπεδο Μαριτσών, όταν ο Πέρος μείωσε σε 2-1, αλλά οι Λαρδιακοί δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω για να αποτρέψουν το αρνητικό αποτέλεσμα.