Στην Λάρδο είναι… ροπαλοφόρος!

Δεύτερη επιτυχία (2Χ2 εντός έδρας) για τον Ηρακλή Λάρδου στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς για την 4η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerriesεπικράτησε με 3-0 της Δόξας Ψίνθου, ενώ είχε και δύο δοκάρια.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού η γηπεδούχος ομάδας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο στο α’ μέρος και στο ξεκίνημα της επανάληψης όπου οι «βυσσινί» προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά δεν έφτασαν ποτέ με αξιώσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Το ξεκίνημα για τους παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν ιδανικό, αφού μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, ενώ είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματα τους.

Μεταξύ 18’ και 30’ η Δόξα ισορρόπησε και είχε την κυκλοφορία της μπάλας, απειλώντας όμως με μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τον Ηρακλή πάντως να έχει μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι για να πάει στα αποδυτήρια έχοντας… αέρα δύο τερμάτων.

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η ομάδα του Σαββιδάκη που δεν μπόρεσε όμως να δημιουργήσει την λεγόμενη μεγάλη φάση και σε μία αντεπίθεση στο 64ο λεπτό οι Λαρδιακοί πέτυχαν δεύτερο γκολ και έβαλαν τέλος στο ματς.

Δέκα λεπτά αργότερα (74’) ήρθε το 3-0 και σφράγισε τη νίκη των κυανόλευκων που είχαν δεύτερο δοκάρι στο ματς, ενώ η Δόξα έχασε πέναλτι για να πετύχει το γκολ της τιμής.

5’ Μπαλιά του Πέρου στον Ταγκάεφ που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Ηλίας απόκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ

6’ Εκτέλεση κόρνερ του Ταγκάεφ από τα αριστερά, ο Μπεννούρ στο πρώτο δοκάρι κέρδισε την κεφαλιά και η μπάλα αφού βρήκε σε σώμα αμυντικού κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0

16’ Από μπαλιά του Χαρίτου ο Πέρος βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά προτίμησε να γυρίσει την μπάλα στον συμπαίκτη του που ήταν σε θέση οφ- σάϊντ

19’ Διαγώνιο σουτ του Λυριστή από τα αριστερά, η μπάλα ελάχιστα άουτ

20’ Καλό μακρινό σουτ του Χατζηνικόλα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

30’ Από πάσα του Πέρου, ο Χαρίτος βγήκε απέναντι από τον Ηλία που έκανε την έξοδο στα όρια της περιοχής του και έδιωξε τον κίνδυνο

42’ Κόρνερ του Ταγκάεφ από τα δεξιά, κέρδισε την κεφαλιά ο Διακοβασιλείου και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα στο έδαφος και κατέληξε στην αγκαλιά του Ηλία

64’ Αντεπίθεση για τον Ηρακλή με την μπαλιά του Κοντού στον Χαρίτο που από δεξιά έκανε τα παράλληλο γύρισμα και ο Ταγκάεφ σαν σε προπόνηση έκανε το 2-0

74’ Εκτέλεση κόρνερ του Ταγκάεφ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Παπαδόπουλος από τα όρια της περιοχής με ευθύβολο δυνατό σουτ έγραψε το 3-0

80’ Ατομική προσπάθεια του Ταγκάεφ που ξεκίνησε πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε την σέντρα προς τον Χαρίτο, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του Ηλία

84’ Σέντρα του Καστανίδη από τα δεξιά, έδιωξε με γροθιές ο Ηλίας, η μπάλα έφτασε στον Νικολλί το σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον νεαρό γκολκίπερ και βρήκε στο αριστερό δοκάρι

86’ Πέναλτι για μαρκάρισμα του Ευαγγελίδη πάνω στον Κιόττου μέσα στην περιοχή κέρδισε η Δόξα, αλλά από τα 11 βήματα ο Λυριστής που ανέλαβε την εκτέλεση «νικήθηκε» από τον Μηλιό

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Σταυρούλιας, Τσοπανάκης

Ηρακλής: Μηλιός, Καστανίδης, Νικολλί, Παπαδόπουλος, Διακοβασιλείου, Λαγοπάτης (67’ Χαρίτος Β.), Μπεννούρ (60’ Ευαγγελίδης Ι.), Παπαϊωάννου, Χαρίτος Μαν., Ταγκάεφ, Πέρος (55’ Κοντός)

Δόξα: Ηλίας, Ορφανός Δημ., Ορφανός Χρ., Στελλάς Μιχ., Στελλάς Π. (46’ Κυριαζής), Λυριστής, Κωστομοίρης, Τσοπάνογλου, Μπάρδος, Χατζηνικόλας (62’ Κιόττου), Τσακίρης