Παληκαρίσιος βαθμος για ΑΕΡΑ στην Ψίνθο

Μπορεί να μην συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στην Α κατηγορία BlueStarFerries ο ΑΕΡΑ, ωστόσο οι Αφαντενοι πήραν ισοπαλία (2-2) σαν…νίκη στο γηπεδο της Ψίνθου επί της Δόξας αφού επαιζαν με δέκα παίκτες από το 8′ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 87ο λεπτο.

ΤΟ γειτονικό ντέρμπι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Δόξα, αφού στο 8′ ο Κιοττου ανατράπηκε απο τον Πλυγκο μέσα στην περιοχή και ο δθατητης έδειξε κόκκινη κάρτα στον παίκτη των φιλοξενουμένων και έδειξε την άσπρη βούλα

Απο τα 11 βήματα ο Λυριστης έκανε το 1-0 και αυτό ηταν το σκορ του ημιχρόνου, αφού ΑΕΡΑ που πήρε τα ηνία, αν και με δέκα, δεν μπορεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Οτι δεν κατάφεραν στο α μέρος, οι Αφαντενοι το πέτυχαν στην επανάληψη.

Αρχικά ο Μασαδο στο 48′ σημαδεψε το δοκαρι και στο 75′ ο Τριχιάς έκανε το 1-1 απο κοντά έπειτα απο γύρισμα του Καψαλακη. Έντονες διαμαρτυρίες στην φαση αυτή απο τους γηπεδούχους για οφ σαϊντ

Οι Ψινθενοί νόμιζαν οτι λυτρώθηκαν στο 87′ με το γκολ του Λυριστή μετα απο σέντρα του Κυριαζή, αλλά ο Μασάδο είχε αντίθετη αποψη και με κεφάλια στο 89′ διαμόρφωσε το τελικο 2-2.

Δόξα: Ηλίας, Στέλλας Π., Στέλλας Μ., Φραντζής, Χατζηνικόλας, Λυριστής, Κωστομοιρης, Τσοπανογλου (25′ λ. τρ. Καρίκης), Κυριαζής, Κιόττου, Τσακίρης

ΑΑΕΡΑ: Αρδίζογλου, Μαλλιάκας, Γιαννακάκης, Γαργάλης (80′ Νικολής), Καψαλακης, Επιφανής (10′ Κασιώτης, 60′ Τομάζος), Κατσαρης, Πλύφκοσ, Τριχιάς, Μασαδο, Ευαγγελίδης