Αφεντικό της Παλιάς Πόλης το Κάστρο/ Κύπρος

Με ανατροπή στο σκορ, το Κάστρο/ Κύπρος επικράτησε με 3-1 των Ιπποτών στο ντέρμπι της Παλιάς Πόλης στην αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας.

Οι Ιππότες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. όταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ ο Εμίρογλου έκανε το 1-0 και η ομάδα του πήγε στ’ αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Καλύτερα μπήκαν οι γηπεδούχοι στον αγώνα και αφού ανέβασαν στροφές, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 65′ με τρομερό γκολ του Πααναγιώτου που κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα από μακρινή απόσταση.

Το 2-1 ήταν φυσικό επακόλουθο της πίεσης που άσκησε το Κάστρο/ Κύπρος. Το πέτυχε ο Κιάριο με κοντινό πλασέ για το 2-1 και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χατζηκωνσταντής στο 88ο λεπτό με πέναλτι.

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Λαζός, Ράδος

Κάστρο/ Κύπρος: Πεστλίκης, Βασιλείου, Μάχλης, Παναγιώτου, Τσίρκος, Αλαφάκης (50′ Τσακμακίδης), Ροδίτης, Κιάρι, Νίκας (90′ Μαρκιάς), Γκλάβας (60′ Αγγελάκης), Χατζηκωνσταντής

Ιππότες: Σαγρής, Φωταράς, Μαρίνος, Τζελάϊ, Σώτα, Κωνσταντίνου, Παγκράτης, Εμίρογλου, Αλιάϊ, Ταφάνι, Ντούσκου