Ντέρμπι δύο όψεων στον Αρχάγγελο με… υπογραφή Μασάδο στην εκπνοή

Με δικό του γκολ, ο Βάντερ Μασάδο έκρινε άλλο ένα ματς για τον ΑΕΡΑ και οι Αφαντενοί πήραν τη νίκη με 2-3 μέσα στον Αρχάγγελο επί του Άρη στο ντέρμπι για την 11η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Μονόλογος των φιλοξενούμενων το πρώτο μέρος, ανέβηκε και ισοφάρισε στην επανάληψη ο Άρης. Ροντέο το τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού και “σφραγίδα” του Μασάδο. Διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες για την διαιτησία.

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του ΑΕΡΑ στο παιχνίδι, αφού οι ερυθρόλευκοι ήταν απολαυστικοί και έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 6′ και να διπλασιάσουν τα τέρματα τους μόλις στο 12ο λεπτό. Μάλιστα στο 26′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν τρία τα γκολ τους.

Άφαντος ο Άρης σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο, “εμφανίστηκε” στο ξεκίνημα της επανάληψης μετά τις αλλαγές του Μιχάλη Μανωλά και μείωσε στο 51′ με το πέναλτι του Μαρκόπουλου, σε μια παράβαση που υπέδειξε ο διαιτητής και έφερε τις διαμαρτυρίες των Αφαντενών.

Εκεί, ωστόσο που διαμαρτυρήθηκαν περισσότερο οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Χοσάδα, αλλά και ο ίδιος ο προπονητής του ΑΕΡΑ, ήταν η φάση του 63′ όταν σταμάτησε ο β’ βοηθός Σπάρταλης τον Μασάδο για οφ- σάϊντ.

Η επόμενη επίθεση του Άρη στο 65′, έφερε την ισοφάριση σε 2-2 με τον Μαρκόπουλο και έφερε… έκρηξη στον πάγκο των φιλοξενούμενων και την αποβολή του έμπειρου προπονητή.

Μετά την ισοφάριση η μπάλα παίζονταν πάνω- κάτω και όποια ομάδα θα κατάφερνε να σκοράρει πρώτη, θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε και τη νίκη.

Το γκολ ευτύχισε να το… βρει ο ΑΕΡΑ με τον Μασάδο στο 90′ και το τρίποντο ήρθε, ενώ νωρίτερα (88′) η ομάδα του Μιχάλη Μανωλά διαμαρτυρήθηκε έντονα για την απόφαση του διαιτητή να σταματήσει για επιθετικό φάουλ τον Μαρκόπουλο που βρίσκονταν μέσα στην περιοχή και ήταν έτοιμος να εκτελέσει.

Το φιλμ του παιχνιδιού:

6′ Μπαλιά του Πλύγκου, ο Τομάζος κοντρόλαρε, πέρασε τον Τσελεπίδη και με πλασέ μέσα απο την περιοχή «νίκησε» τον Καραγιάννη για το 0-1

12′ Εκτέλεση κόρνερ του Μασάδο απο τα δεξιά, ο Μαλλιάκας ανενόχλητος πήρε την κεφάλια μέσα στην καρδιά της περιοχης και σημείωσε το 0-2

26′ Κακή απομάκρυνση της άμυνας του Άρη σε εκτέλεση κόρνερ του Μασάδο, ο Καντιμοίρης έκανε το δυνατό σου μέσα απο την περιοχή και ο Νικηταράς απομάκρυνε πανω στην γραμμή

51′ Εκτέλεση φάουλ του Χατζησάββα, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και στην συνέχεια ο Τσελεπίδης βρέθηκε στο έδαφος απο την προσπαθεια του Τομάζου να απομακρύνει την μπάλα. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα παρα τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Απο τα 11 βήματα ο Μαρκόπουλος μείωσε σε 2-1

58′ Ο Χατζησάββας κέρδισε την μπάλα από τον Μαλλιάκα, αλλά το σουτ του μέσα απά την περιοχή έφυγε ψηλά πάνω απο τα δοκάρια

65′ Κάθετη μπαλιά του Γκίκα στον Μαρκόπουλο που πλάσαρε εύστοχα τον Αρδίζογλου μέσα από την περιοχή και ισοφάρισε σε 2-2

Μικροένταση στην εξέδρα, με τους φιλους των φιλοξενουμένων που διαμαρτύρονται στον β” βοηθό, Σπάρταλη για την απόφαση του να σηκώσει το σημαιακι στο 63′ στο τετ α τετ του Μασαδο

66′ Αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΑΕΡΑ ο Βαγγέλης Χοσάδας για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή για την φάση του οφ-σάιντ

70′ Καλό σουτ από τον Πλύγκο, απομάκρυνε στην αριστερή του γωνία ο Καραγιάννης σε κόρνερ

Πραγματικό ντέρμπι ατο β” μέρος με την αγωνιστική άνοδο του Άρη. Πάνω- κάτω η μπάλα μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων

86′ Αντεπίθεση για τον Αρη, ο Γκίκας βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό και μπλόκαρε ο αντίπαλος γκολκίπερ

87′ Ατομική προσπάθεια του Μασαδο από τα δεξιά, αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό, την ίδια στιγμή που περίμεναν τρεις συμπαίκτες του στην καρδιά της περιοχής

88′ Διαμαρτυρίες αυτή την φορά από τους κιτρινόμαυρους προς τον διαιτητή, καθώς σταμάτησε τον Μαρκόπουλο για επιθετικό φάουλ, την ώρα που βρίσκονταν σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή

Δραματικό αναμένεται το φινάλε, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης και την μπάλα να πηγαίνει πάνω- κάτω

90′ Σουτ του Μασαδο μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε πάνω στον Γκίκα και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Καραγιάννη για το 2-3

Διαιτησία: Παπαγιαννίδης, Γιακουμάκης, Σπάρταλης

Άρης: Καραγιάννης, Τσελεπίδης, Ζαρκαδούλας, Νικηταράς (46′ Γιαννιού), Κότσικος, Συμεωνίδης (50′ Δημητριάδης), Γκίκας, Λαμπριανός, Χατζηνικόλας (46′ Πίτσης), Χατζησάββας, Μαρκόπουλος

ΑΕΡΑ: Αρδίζογλου, Μαλλιάκας, Γιαννακάκης, Γαργάλης, Μασάδο (94′ Ροκάϊ), Καψαλακης, Κατσαρής, Ευαγγελίδης, Πλύγκος, Τομάζος (67′ Κασιώτης), Καντιμοίρης (67′ Τριχιάς)