Έκανε το καθήκον της η Ρόδος

Καθαρίζοντας από το πρώτο μέρος και ρίχνοντας στροφές στην επανάληψη, η Ρόδος επικράτησε άνετα με 6-0 του Καλυμνιακού για την 11η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries και μένει μόνη πρώτη στην βαθμολογία διευρύνοντας το απόλυτο.

Οι πράσινοι από το ξεκίνημα θέλησαν να ανοίξουν το σκορ για να αποβάλλουν το άγχος και τα κατάφεραν. Το σκορ το ημίχρονο ήταν 4-0 και φυσικά δεν αντέχει ιδιαίτερης κρητικής το παιχνίδι. Φοβερό γκολ σημείωσε ο Χατζηλιόντας.

Το φιλμ του αγώνα:

3′ Σέντρα- σουτ του Κακαζούκη από τα αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι

13′ Εκτέλεση φάουλ του Μπιγκό από πλάγια δεξιά θέση, ο Καντιμοίρης με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το το 1-0

15′ Απ” ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα από μακρινή απόσταση, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι

17′ Από την εκτέλεση φάουλ του Αμανατίδη, ο Γκόγκας κέρδισε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0

31′ Τρομερή επέμβαση του τερματοφύλακα του Καλυμνιακού στο δεξί του «παραθυράκι» σε κεφαλιά του Γκόγκα μέσα από την μικρή περιοχή

36′ Πλασέ του Ευγενικού από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα χτύπησε για τρίτη φορά στο σημερινό παιχνίδι στο οριζόντιο δοκάρι

38′ Φοβερό γκολ από τον Χατζηλιόντα που μετά το ελεύθερο του αντίπαλου γκολκίπερ, έπιασε μονοκόμματο ψηλοκρεμαστό σουτ από το ημικύκλιο της μεσαίας γραμμής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0

42′ Με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Ευγενικός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0

Με σοβαρότητα και κυριαρχώντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, η Ρόδος έχει καταφέρει να κλειδώσει άλλο ένα τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο κόντρα σ” έναν αντίπαλο που δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει.

50′ Μετά από αδυναμία της άμυνας των Καλύμνιων να απομακρύνουν την μπάλα, ο Τζιβίλογλου από κοντά με κεφαλιά σημείωσε το 5-0

70′ Με δέκα ποδοσφαιριστές θα συνεχίσει το παιχνίδι η Ρόδος. Ο Αμανατίδης που τραυματίστηκε αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο για προληπτικούς λόγους

89′ Μετά από μαρκάρισμα από αντίπαλο αμυντικό, ο Ιμεραλιλάϊ βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο Γκόγκας διαμόρφωσε το 6-0

Διαιτησία: Καραγιάννης, Σάββενας, Βασιλείου

Ρόδος: Ράτζα, Καντιμοίρης, Ιμεραλιλάϊ, Θεοδοσίου, Κακαζούκης, Αμανατίδης, Γκόγκας, Μπιγκό, Χατζηλιόντας (46′ Φιλιππάκος), Αρχοντούλης (46′ Τζιβίλογλου), Ευγενικός (46′ Ζωάννου)

Καλυμνιακός: Λελέκης Σ., Φράγκος, Κανέλλης, Τσαγγάρης (53′ Ζερβός), Μούστος, Ζεμπύλλιας, Κοτσάνης, Καμπούρης (65΄Γαλανομάτης), Χουρδάς (30′ Λελέκης Ν.), Βεζυρόπουλος, Κλειδαράς