Κολοσσσός μέχρι το τέλος στην Πυλαία

Ματσάρα στην Πυλαία, χάρη στον αξιόμαχο Κολοσσό! Οι Ροδίτες ήταν αποφασισμένοι για το «διπλό», ωστόσο ο ΠΑΟΚ χάρη στους Σχορτσανίτη και Βασιλειάδη επικράτησε 64-59, φτάνοντας έτσι στην τρίτη του σερί νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Οι «διόσκουροι» της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν πρώτοι σκόρερ με 17 πόντους ο καθένας, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισε ο Ρέλεφορντ με 16 πόντους.

Εκρηκτικό… ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, ο οποίος τρέχοντας συνεχώς στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγε με 12-3. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός αντέδρασε με τον Ρέλεφορντ και μείωσε στον πόντο (12-11), όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε τις λύσεις με τον Σχορτσανίτη, ο οποίος έκανε «πάρτι» στη ρακέτα για το +7 (18-11). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν τον έλεγχο του ματς και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και με ένα σερί 7-0, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (21-22). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (27-27), ώσπου ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μίνι-ξέσπασμα χάρη στην καλή του άμυνα και πήγε στο +5 (32-27). Όμως, για ακόμη μία φορά στο ματς οι Ροδίτες είχαν την «απάντηση», καθώς μείωσαν στο καλάθι (36-34), με τον Τέπιτς να διαμορφώνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το 38-34.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +6 (40-34), όμως ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε (42-42). Και πάλι, όμως, ο «Σόφο» ήταν αυτός που ξεκίνησε την αντεπίθεση και παρασέρνοντας τους συμπαίκτες του, η διαφορά πήγε στο +7 (52-45) υπέρ των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν ούτε τώρα και με ένα επιμέρους 3-10 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκαναν το 55-55!

Ο Κολοσσός εξακολουθούσε να βάζει δύσκολα στον ΠΑΟΚ και στο τέταρτο δεκάλεπτο (59-57), ώσπου στα μισά της περιόδου, ο Βασιλειάδης με τρίποντο τον «ξεκόλλησε» για το +5 (62-57). Το ντέρμπι καλά κρατούσε στη συνέχεια, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, όπου ο Λιούις μείωσε σε 62-59. Το σκορ παρέμεινε το ίδιο μέχρι και 4,5’’ πριν το τέλος. Ο Λιούις επιχείρησε το τρίποντο για την ισοφάριση, αλλά ήταν άστοχο, με τον Βασιλειάδη να διαμορφώνει το τελικό 64-59 χάρη σε δύο εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 55-55, 64-59

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12 (1), Βασιλειάδης 17 (2), Μαργαρίτης 7, Σχορτσανίτης 17, Χάτσερ 7 (1), Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας, Καμάρας, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 16 (1), ΜακΓκί 4, Λιούις 13 (1), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 1, Ντέιβις 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 11 (2).