“Σφράγισε” το… εισιτήριο ο Μπαϊρακτάρης για τον Άρη

Εύκολο απόγευμα είχε ο Άρης στον Αρχάγγελο ενάντια στον Εθνικό Αρχίπολης. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 3-0 και πήραν την πρόκριση για την 4η φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου “Αυγουστίνος”. Δύο γκολ σημείωσε ο Μάριος Μπαϊρακτάρης, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο ο Πέτρος Δημητριάδης.

Στο πρώτο μέρος οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο, ωστόσο ήταν φλύαροι στην τελική προσπάθεια. Πάντως κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και να πάνε με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια.

Οι Αρχιπολενοί προσπάθησαν κυρίως με τον Θοδωρή Λυριστή να κάνουν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά και στο πρώτο μέρος τα κατάφεραν μόλις μια φορά. Στο ξεκίνημα της επανάληψης είχαν ένα διάστημα που πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά τα πάντα… τελείωσαν με το δεύτερο γκολ του Άρη. Στο φινάλε ήρθε ένα ακόμη τέρμα των γηπεδούχων που έδωσαν πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση τους.

Το φιλμ του αγώνα:

14′ Γλυκιά ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Λαμπριανού στον Μπαϊρακτάρη που έκανε το πλασε και απόκρουσε ο τερματοφύλακας. Στην συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί ανδράνησαν με αποτέλεσμα ο έμπειρος επιθετικός να κερδίσει και πάλι

την μπάλα, κανοντας το 1-0 με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία

28′ Μετά απο μακρινό σουτ του Ζαρκαδούλα, ο Λαμπριανός μπήκε στην πορεία της μπάλας, την σταμάτησε εντος περιοχής και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Καρπαθακη σε σπουδαία επέμβαση

37′ Ατομική προσπαθεια και σουτ του Μαυριού εξω απο την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δεξι δοκάρι

45′ Ωραίο σουτ του Δημητριάδη εξω απο την περιοχή, έπεσε στην δεξια του γωνία και απόκρουσε δύσκολα ο Καρπαθάκης

53′ Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λυριστή Θ. εξω απο την περιοχή, η μπάλα «έγλυψε» το δεξι δοκάρι του Μελαχρινού

55′ Κάθετη μπαλιά του Χατζησάββα στον Μπαϊρακτάρη, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε απελπιστικά πανω απο τα δοκάρια

63′ Μπαλιά του Μπεκάσι στον Λυριστή Θ. που παρότι βρέθηκε σε θέση βολής προτίμησε να κάνει το γύρισμα και απομάκρυναν οι αμυντικοί

70′ Μετα απο σέντρα του Σταμούλη από τα αριστερά, ο Δημητριάδης απο το υψος του πέναλτι έπιασε ενα εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» για το 2-0

76′ Εξ επαφής επέμβαση του Καρπαθάκη στο πλασέ του Μαγιόγλου μέσα απο την περιοχή

90′ Απο μπαλιά του Λαμπριανού, ο Μπαϊρακτάρης πρόλαβε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε εύστοχαγια το 3-0

Διαιτησία: Σπάρταλης, Τάσης, Διακοφιλιππής

Άρης: Μελαχρινός, Μπαϊρακτάρης, Πίτσης (65′ Παρδαλός), Μαγιόγλου, Δημητριάδης, Λαμπριανός, Σταμούλης, Ζαρκαδούλας, Χατζησάββας 75′ Νικηταράς), Κοτσίκος, Συμεωνίδης

Εθνικός: Καρπαθάκης (79′ λ. τρ. Ζααλούκ), Πάλλας, Μπαρμπαντώνης, Θυριάκης, Λυριστής Μ., Χατζηνικόλας, Μαυριός, Κρεκούκιας, Μπεκάσι, Λυριστής Θ. (79′ Αφαντενός) , Χατζηπαυλής