Αστεράτο διπλό μέσα στο Παραδείσι

Την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Απολλώνων πριν από μια εβδομάδα «ρέφαρε» ο Αστέρας Μασσάρων που πήρε μεγάλη νίκη επί του Κλεάνθη στο Παραδείσι με σκορ 1-2 για την 14η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerriesκαι έβαλε στοπ στο σερί νικών των ροσονέρι. Παράπονα για το φάουλ από το οποίο προήλθε το δεύτερο γκολ των Μασσαρενών έχει η γηπεδούχος ομάδα. «Φωνές» για πέναλτι στο φινάλε του ματς και από τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και είχε ρυθμό κι αρκετές φάσεις για τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας ευτύχησε στην πρώτη οργανωμένη του επίσκεψη προς τα αντίπαλα καρέ να ανοίξει τιο σκορ, αλλά η… χαρά του δεν κράτησε για πολύ.

Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου άφηνε υποσχέσεις για την επανάληψη. Οι Μασσαρενοί ήταν πιο απειλητικοί στο ξεκίνημα του β’ μέρους και πήραν εκ νέου το προβάδισμα σε μία φάση όπου υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τον Κλεάνθη.

Πίεσαν οι γηπεδούχοι ασφυκτικά για την ισοφάριση και θα μπορούσαν να την είχαν πετύχει, αν η άμυνα του Αστέρα δεν βρίσκονταν σε καλή ημέρα.

Το τελικό σκορ έμεινε μέχρι το τέλος, αφού ο Κιλασίν Χ. έδιωξε πάνω στην γραμμή την μπάλα στην γραμμή στην σπουδαιότερη ευκαιρία των ροσονέρι και ο διαιτητής λίγο πριν το φινάλε αρνήθηκε πέναλτι που ζήτησε ο Αστέρας.

7’ Δυνατό σουτ του Γιατσιάτσου, απόκρουσε ο Τόππος

19’ Ατομική προσπάθεια του Λευτέρη Πλαγγέτη από τα δεξιά όπου πέρασε τρεις αντιπάλους του και έκανε το γύρσιμα στον Πατσιαούρα, ο οποίος με δυνατός σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Καστανάκη και έγραψε το 0-1

34’ Σέντρα του Γωεργαλλή από τα αριστερά, ο Πάττας έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1

44’ Σέντρα του Σκόρπου από τα αριστέρα, ο Αλεξανδρίδης έπιασε το μονοκόματο σουτ και ο Τόππος απομάκρυνε τον κίνδυνο με τις γροθιές

58’ Μπαλιά του Λευτέρη Πλαγγέτη στον Νικήτα, ο νεαρός έφυγε από τα δεξιά στην επίθεση και πλάσαρε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας

63’ Ο διαιτητής σφύριξε φάουλ για μαρκάρισμα του Δαλκίδη στον Γιώργο Πλαγγέτη το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Απ’ την εκτέλεση αυτής της στημένης μπάλας από τον Χαλίλ Κιλασίν, ο Δαλκίδης στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2 και την… έκρηξη των Παραδεισιωτών

68’ Κάθετη μπαλιά του Πελέκη στον Αλεξανδρίδη, ο μέσος του Κλεάνθη έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ

79’ Εκτέλεση φάουλ του Πατσιαούρα από πλάγια δεξιά, δύσκολα απομάκρυνε ο Καστανάκης σε κόρνερ

81’ Σέντρα του Παπαδημητρίου από τα αριστερά, ο Αλεξανδρίδης έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Γεωργαλλή που από το ύψος του β’ δοκαριού πλάσαρε και ο Χαλίλ Κιλασίν απομάκρυνε πάνω στην γραμμή

83’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Αστέρα όταν ο Γιώργος Πλαγγέτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καστανάκη και ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή των Μασσαρενών για «θέατρο»

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Σαρρής, Διακοφιλιππής

Κλεάνθης: Καστανάκης, Γιατσιάτσος, Καρίκης, Γιαννίκος, Πάττας (61’ Δραγάτης), Δαλκίδης, Σκόρπος, Αλεξανανδρίδης, Παπαδημητρίου (86’ Καβουλής), Γεωργαλλής, Πελέκης

Αστέρας: Τόππος, Χατζημανώλης (53’ Γκίνεφ), Διονυσιακόπουλος, Κιαλσίν Χ., Κιλασίν Ε., Μπαϊρακτάρης (92’ Κουρμαδιάς),. Νικήτας, Μίρτσεφ, Πλαγγέτης Γ., Πλαγγέτης Ελ., Πατσιαούρας (91’ Λούπος)