Δεν… μάσησε ο Ποσειδών στην Κρεμαστή

Ακόμη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας (α’ όμιλος) πέτυχε ο Ποσειδών στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής και… έπιασε κορυφή. Οι Καρπάθιοι στο βρεγμένο τερέν του γηπέδου Κρεμαστής επικράτησαν με 1-2 της Χάλκης, βρίσκονταν απάντηση στο 88ο λεπτό στο γκολ που δέχθηκε ένα λεπτό νωρίτερα.

Παρότι το ματς ξεκίνησε κάτω από καταρρακτώδη βροχή, ο ρυθμός από την αρχή ήταν πολύ καλός και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να προηγηθούν και να πάρουν το προβάδισμα.

Με γκολ του Σπανού λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και διατηρούσαν το 0-1 μέχρι το 87′ όπου ήρθε η ισοφάριση για την Χάλκη. Ο Σπανός πάντως δεν είχε… πει την τελευταία του λέξη και με γκολ στο 88′ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

7′ Απ” ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιπιζίδη, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι

20′ Σέντρα από τα δεξιά του Σπανού, η μπάλα κόλλησε μέσα στην περιοχή, αλλά οι προσπάθειες των παικτών των φιλοξενούμενων δεν ήταν επιτυχημένες, με αποτέλεσμα να διώξουν τον κίνδυνο οι αμυντικοί της Χάλκης

25′ Μπαλιά του Τσιπιζίδη στον Κόκα ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, όμως ο αντίπαλος πορτιέρο πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και διατήρησε ανέπαφη την εστία του

32′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Σπανού, πέρασε δύο αντιπάλους και μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Ματακάκη

41′ Εκτέλεση φάουλ του Σπανού έξω από την περιοχή, ο Ματακάκης απόκρουσε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ του ίδιου παίκτη, ο Κούτολο κέρδισε την κεφαλιά και απομάκρυνε τελευταία στιγμή ο έμπειρος πορτιέρο την μπάλα

43′ Νέα απ” ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπανού περίπου δύο μέτρα έξω από την περιοχή, αυτή την φορά ο Ματακάκης δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αφού η μπάλα κατέληξε στο αριστερό του «παραθυράκι» και έτσι έγινε το 0-1

45′ Εξαιρετική εκδήλωση επίθεσης από τον Ποσειδώνα. Ο Καραλής έκανε την συρτή σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Βασιλειώτη που την «έσπασε» στον Βιλανούτσι και ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστό σουτ ανάγκασε τον Ματακάκη σε μια ακόμη σπουδαία επέμβαση

50′ Καλό σουτ του Τσοπανάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

67′ Αντεπίθεση με τον Καραλή για τον Ποσειδώνα, πέρασε τον Τσιπιζίδη και έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο εξουδετέρωσε ο Ματακάκης

86′ Στην προσπάθεια του ο Μπιζάτης να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας του

87′ Τραγικό λάθος του Γαλάνη σε μια εύκολη σέντρα προς την περιοχή του. Ο πορτιέρο του Ποσειδώνα έχασε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Τσοπανάκης με κενή εστία να ισοφαρίσει σε 1-1

88′ Σέντρα του Μαντικού, η μπάλα πέρασε από τον Ματακάκη και όλη την άμυνα της Χάλκης, με αποτέλεσμα να έρθει στο δεύτερο δοκάρι ο Σπανός που με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 2-1

Διαιτησία: Φιλιππάκου, Σταυρούλιας, Λαζός

Χάλκη: Ματακάκης, Μπιζάτης, Κυπραίος, Φέρο, Κώστας, Κόκας, Τσοπανάκης, Τσιπιζίδης, Αναγνώστου, Καραγιάννης, Παπαλαζάρου

Ποσειδών: Γαλάνης, Κούτολος, Σπανός, Βογιατζηδάκης, Καζηλιέρης, Μαντινάος, Πααύλου, Βασιλειώτης, Καραλής, Σπανός,Βιλανούτσι