“Οδοστρωτήρας” Χαρτοφύλλης… πάτησε τον Κλεόβουλο

Σημειώνοντας χατ- τρικ και “φτιάχνοντας” άλλο ένα τέρμα, ο Δημήτρης Χαρτοφύλλης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση της Λίνδου, όπου ο Διαγόρας Βατίου επικράτησε με 0-4 του Κλεόβουλου στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Αυτή ήταν η πέμπτη επιτυχία των Βατενών στο φετινό πρωτάθλημα και ήρθε πιο άνετα και απ’ ότι θα το περίμεναν άπαντες στο “στρατόπεδο” της ομάδας. Σ’ αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε το “διάβασμα” των αντιπάλων από τον Γιάννη Καμπούρη, η εξαιρετική εμφάνιση του “σεληνιασμένου” Χαρτοφύλλη και το γεγονός ότι ο Κλεόβουλος κατέρρευσε κυρίως ψυχολογικά μετά το πρώτο τέρμα που δέχθηκε στο ματς.

Κι όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και το πρώτο τέταρτο τους άνηκε. Αναπτύσσονταν κυρίως από τις πτέρυγες με τους Κουκουτσέλα και Παπαοικονόμου, με τον Αλέκο Κακλάμανο να τελειώνει δύο φορές τις φάσεις πάνω στον Τύρελη.

Η ατομική προσπάθεια του Χαρτοφύλλη που έδωσε έτοιμο γκολ στον Παπουρδάνο στο 15′ ήταν η φάση που άλλαξε το παιχνίδι. Μετά το γκολ των κυανέρυθρων το… μομέντουμ έδειχνε Διαγόρα και το δεύτερο τέρμα από τον πρώην επιθετικό του Αγίου Ισιδώρου δεν άργησε να έρθει, όπως και το τρίτο που έκλεισε το πρώτο μέρος με το συγκρότημα του Γιάννη Καμπούρη να έχει “αέρα” τριών γκολ.

Στην επανάληψη προσπάθησε και πάλι η ομάδα του Δημήτρη Δογιάμα και μπήκε δυνατά, αλλά αυτό είχε διάρκεια μόλις πέντε λεπτά. Ο Χαρτοφύλλης πήρε το “όπλο” του, πέτυχε χατ- τρικ και γράφοντας το 0-4 πριν την συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα, έκανε διαδικαστικού χαρακτήρα τα επόμενα λεπτά του ματς.

3′ Συρτή σέντρα του Κουκουτσέλα από τα δεξιά, ο Αλέκος Κακλαμάνος πλάσαρε στην κίνηση και ο Τύρελης μπλόκαρε την μπάλα

5′ Εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Αλέκου Κακλάμανου, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ

14′ Καλό σουτ του Διακογεωργίου από τα όρια της περιοχής, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

15′ Ατομική προσπάθεια του Χαρτοφύλλη από τα αριστερά που “μάζεψε” πάνω του τρεις αμυντικούς και γύρισε στον Παπουρδάνο ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε εύκολα με πλασέ το 0-1

25′ Λάθος των Λινδιακών, ο Χαρτοφύλλης βγήκε τετ α τετ και έκανε το πλασέ υπό πίεση, το οποίο εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Χρυσανθής

32′ Βαθιά μπαλιά του Ζερβού, ο Χαρτοφύλλης βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έπεσε στο έδαφος μετά από σύγκρουση μέσα στην περιοχή με τον Χρυσανθή που επιχείρησε την έξοδο. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και από τα 11 βήματα ο ίδιος ο παθών έκανε το 0-2

38′ Κόρνερ του Μοσχή από τα αριστερά, ο Χαρτοφύλλης πήδηξε στο δεύτερος δοκάρι και αφού νίκησε την άμυνα και τον Χρυσανθή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3

48′ Σέντρα του Παπαοικονόμου, κεφαλιά από τον Αλέκο Κακλαμάνο και δύσκολη επέμβαση από τον Τύρελη

51′ Γύρισμα του Χαρτοφύλλη από τα αριστερά, ο Γιαννακόπουλος έκανε το κοντρόλ, πρόλαβε στην έξοδο τον Χρυσανθή, αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ

53′ Μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή ο Χαρτοφύλλης και πλάσαρε, ωστόσο ο Χρυσανθής είχε… απάντηση και απομάκρυνε σε κόρνερ με τα πόδια

57′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιτσουρδάκη, η μπάλα “έσπασε” στο τοίχος, στρώθηκε στον Χαρτοφύλλη που μέσα από την περιοχή με πλασέ σημάδεψε το δεξί δοκάρι. Στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης σε κενή εστία διαμόρφωσε το 0-4 με το τρίτο του τέρμα στο ματς

67′ Δυνατό μακρινό σουτ του Αλέκου Κακλαμάνου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

87′ Μετά από κάθετη μπαλιά του Μπάρδη, ο Αλέκος Κακλαμάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και “νικήθηκε” από τον Τύρελη

Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Μπερδεμπές, Ράδος

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Ανδρεόπουλος, Αναστασιάδης, Κωστάκης, Κακλαμάνος Λ., Μπάρδης, Παπαοικονόμου (80′ λ. τρ. Γανωτάκης), Κουκουτσέλας, Κακλαμάνος Αλ., Διακογεωργίου (71′ Βίλζα), Κολιάδης (46′ Διάκουλας)

Διαγόρας: Τύρελης, Ζερβός, Κοτζιάς, Πιτσουρδάκης, Γιαννακόπουλος, Ζωάννου (74′ Αδάμος), Παπασταμάτης, Ντούσκου, Χαρτοφύλλης (78′ Γρύλλης), Μοσχής, Παπουρδάνος (69′ Τριανταφυλλίδης)