Νίκη- οξυγόνο για την Ασπίδα Απολακκιάς

Τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Ασπίδα που επικράτησε με 3-1 του Ακουσιλάου στο γήπεδο Απολακκιάς για την 7η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας (β’ όμιλος).

Ψυχωμένοι και αποφασισμένοι για το τρίποντο εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι που κατάφεραν στο 5’ με την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Περούλη να κάνουν το 1-0.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι πράσινοι αναζήτησαν την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερα. Παράλληλα με την έναρξη του β’ μέρους δέχθηκαν κι άλλο γκολ.

Στο 47’ ο Ρόσι με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0 και τρία λεπτά αργότερα (50’) ο Μύρτο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για την Ασπίδα.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κώστας στο 68’, πετυχαίνοντας το τέρμα της τιμής για την ομάδα του.

Διαιτησία: Κάζας, Τάσης, Αναστασοπούλου

Ασπίδα: Κοντός, Κόντζος, Ρόσι, Κούτρας, Ζαράρης, Περούλης, Κάκκαρης, Διαμαντής, Νάκκας, Ντομπρατσίνι (89′ Αλσεχάντε), Μύρτο (75′ Διακογιάννης)

Ακουσίλαος: Τσαλίκης, Πατάκας (58′ Ατσικνούδας), Νικολίτσης, Τριανταφύλλου (46′ Κουτσουμπάρης), Χειμωνέττος, Σάββενας, Παντελίδης, Χυσενάι (46′ Κώστας), Κουνδουράκης, Παπανικολάου, Μπαδιεριτάκης