«Βομβάρδισε» την Καβάλα ο Κολοσσός!

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με «βομβαρισμό» έξω από τα 6,75μ., ο Κολοσσός Ρόδου πήρε μία εμφατική νίκη μέσα στην Καβάλα, επικρατώντας 85-72.

Ακόμα ευστοχεί σε τρίποντα ο Κολοσσός!

Η ομάδα της Ρόδου «βομβάρδιζε» χωρίς… έλεος έξω από τα 6,75μ. (με 15/33) την Καβάλα και έτσι έφτασε στη νίκη με 85-72!

Πρώτος σκόρερ για τους «θαλασσί» ήταν ο Ρέλεφορντ με 23 πόντους, με τους Λαρεντζάκη και Άχονεν να προσθέτουν άλλους 14. Από την ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου κορυφαίος ήταν ο Κοστόβ με 23 πόντους.

Αρκετά άστοχο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες, με το σκορ να ήταν στην ισοπαλία στα πρώτα τρία λεπτά (4-4). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός έκανε ένα ξέσπασμα με πρωταγωνιστή τον Ρέλεφορντ, πηγαίνοντας στο +8 (8-16). Από την άλλη, η Καβάλα συνέχισε τις κακές επιθετικές επιλογές και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε τους Ροδίτες στο +7 (13-20).

Ο Κολοσσός διατηρούσε στα ίδια επίπεδα την υπέρ του διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-25), ενώ χάρη στον «καυτό» έξω από τα 6,75μ. Άχονεν, η ομάδα της Ρόδου έφτασε ακόμη και στο +9 (19-28). Ωστόσο, αυτή τη φορά η Καβάλα αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 μείωσε αρχικά στους τρεις (25-28), ενώ με το τρίποντο του Ταπούτου πήρε το προβάδισμα (34-33). Το ματς έγινε ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ρέλεφορντ να συνεχίζει το καλό του παιχνίδι και να δίνει το προβάδισμα ξανά στους φιλοξενούμενους (39-40).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μία… άλλη Καβάλα. Η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου πήρε τα ηνία του ματς και έκανε ένα σερί 8-0 για να φτάσει ακόμη και στο +7 (47-40). Όμως, ο Κολοσσός όχι μόνο δεν άφησε… αναπάντητο το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, αλλά μέσω της εξαιρετικής του άμυνας άφησε χωρίς καλάθι για πάνω από έξι λεπτά την Καβαλά και με ένα σερί 21-0(!) έκλεισε την περίοδο στο +14 (47-61)!

Με το τρίποντο του Λιούις ο Κολοσσός έφτασε με το «καλημέρα» του τέταρτου δεκαλέπτου στο +17 (47-64), ενώ ο Σαλούστρος εκτόξευσε στη συνέχεια τη διαφορά στο +18 (51-69). Όπως είναι φυσικό με την έκταση που είχε πάρει το σκορ, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν στη συνέχεια, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν (59-69). Ωστόσο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν έδωσε άλλα… δικαιώματα μέχρι το τέλος και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 85-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 39-40, 47-61, 72-85

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11, Κεμπ 5, Βαν Ντερ Μαρς 7, Κοστόβ 23 (5), Ρόμπινσον 7 (1), Ταπούτος 16 (1), Σταμπουλής, Καλαϊτζιδής 2, Γιαννακίδης, Λίβας, Δεμερτζής, Τζόουνς 1.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14 (2), Λίντεν, Ρέλεφορντ 23 (5), ΜακΓκί 8, Λιούις 13 (3), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 3 (1), Άχονεν 14 (4), Σαλούστρος 2.