Φεστιβάλ… γκολ στην Μαλώνα και πρώτη εντός έδρας νίκη του Αγίου Γεωργίου

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Β’ κατηγορίας διεξήχθη στο γήπεδο Μαλώνας, όπου ο Άγιος Γεώργιος επικράτησε με 6-3 του Ακουσίλαου και πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρα επιτυχία στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου. Εννέα γκολ, δοκάρια και ευκαιρίες από τις δύο ομάδες που “χόρτασαν” τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου.

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η φιλοξενούμενη ομάδα που απείλησε σε δύο περιπτώσεις την εστία του Στελλά και κατάφερε αρκετά νωρίς να ανοίξει το σκορ.

Ένα εκρηκτικό διάστημα του “Αγίου” ήταν ικανό να του δώσει το προβάδισμα και η κιτρινόμαυρη ανατροπή είχε γίνει ήδη πριν την ανάπαυλα, ενώ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία και για τρίτο τέρμα.

Μετά τα δύο γκολ που σημείωσαν οι Μαλωνίτες στο ξεκίνημα της επανάληψης και με το σκορ στο 4-1, όλοι πίστεψαν πως τα πάντα τελείωσαν, αλλά οι Φανενοί πήραν την πρωτοβουλία, μείωσαν σε 4-3 και έκαναν τον “Άγιο” να αισθανθεί την… ανάσα τους.

Ακολούθησαν δύο τέρματα από τους γηπεδούχους που διαμόρφωσαν το τελικό 6-3 και έκλεισαν την αυλαία στην Μαλώνα σ’ ένα φοβερό παιχνίδι όπου υπήρξαν τρία δοκάρια (συν άλλα δύο όπου στην συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα) και σαφέστατα το σκορ θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη έκταση.

Με το τρίποντο αυτό οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ οι πράσινοι παρέμειναν στα… χαμηλά. Πάντως και οι δύο ομάδες θα πρέπει να βελτιώσουν την άμυνα τους, αν θέλουν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο.

Το φιλμ του αγώνα:

10′ Καλό σουτ του Χειμωνέττου εξω απο την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Στελλά

19′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακουσίλαο. Συρτή σέντρα απο τα αριστερά του Μπαδιεριτάκη απο τα δεξια, πλασέ του Κουντουράκη απο την καρδιά της μικρής περιοχης, απομάκρυνε με τα πόδια σωτηρία ο Στελλάς

20′ Τρομερό σουτ του Παντελίδη εξω απο την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1

35′ Φοβερή ατομική προσπάθεια του Χατζηνικόλα απο τα αριστερά, «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Χατζηνικολου και ο μέσος των κιτρινόμαυρων στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στην κενή εστία για το 1-1

37′ Δυνατό σουτ του Χατζηνικόλα εξω απο την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο αντιπαλος πορτιέρο

38′ Σέντρα του Κόπελου απο τα δεξια, ο Καρανικόλας απόκρουσε το πλασέ του Ντύρου Σ., αλλά ο Σαββενας έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1

42′ Αντεπίθεση του Αγίου Γεωργίου, ο Χατζηνικόλας κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά το άουτ του Ντύρου Σ. εφυγε δίπλα απο το δεξι δοκάρι

48′ Χερι του Καρά μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Απο τα 11 βήματα ο Ντύρος Σ. έκανε το 3-1

52′ Τετ α τετ του Χατζηνικόλα με τον Καρανικόλα, πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έγραψε το 4-1

54′ Σουτ του Παπανικολάου μέσα απο την περιοχή, η μπάλα στο δεξι δοκάρι και στα δίχτυα για το 4-2

57′ Φοβερό παιχνίδι στην Μαλώνα. Νέο δοκάρι και παλι οριζόντιο για τον Ακουσίλαο στο άουτ του Παπανικολάου

65′ Σέντρα του Ντύρου Σ. από τα δεξιά, ο Χατζηνικολού έκανε το πλασέ στην κίνηση και ο Καρανικόλας απομάκρυνε σωτήρια

67′ Μειώνει σε 4-3 ο Ακουσίλαος με το σουτ του Παντελίδη μέσα απο την περιοχή

Εξαιρετικό παιχνίδι στο γήπεδο Μαλώνας. Με τρομερό ρυθμο, την μπάλα να πηγαίνει πανω κάτω και τις δυο ομάδες να παιζουν επιθετικά

75′ Μπαλιά του Χατζηνικόλα στον Χατζηνικολού που έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι για το 5-3

79′ Σουτ του Κώστα μέσα απο την περιοχή, η μπάλα δίπλα απο το δεξι δοκάρι

82′ Ανατροπή του Ντύρου Σ. απο τον Σάββενα μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο ίδιος ο παθών έστειλε την μπαλα άουτ απο τα 11 βήματα

84′ Ανατροπή του Χατζηνικόλα απο τον Σάββενα μεσα στην περιοχη και ο διαιτητής εσςιξε την ασρπη βούλα. Απο τα 11 βήματα ο Κούτρης έκανε το 6-3

Διαιτησία: Παπαγιαννίδης, Στεφανάκης, Αναστασοπούλου

Άγιος Γεώργιος: Στελλάς, Γεωργάς, Ντύρος Π., Κολιού (30′ λ. τρ. Χατζηνικολού), Κοντόγιαννος (82′ Ρούφας), Τσακίρης, Χατζηνικόλας, Κόπελος (70′ Μπρισνόβαλλης), Ντύρος Σ., Χατζημανώλης, Κούτρης

Ακουσίλαος: Καρανικόλας, Χειμωνέττος, Νικολίτσης, Καρράς, Σάββενας, Κουτσουμπαρης, Παντελίδης, Μπαδιεριτάκης, Κουντουράκης (28′ λ.τρ. Παπαθεοδώρου), Παπανικολάου, Κώστας (83′ Σάββας)