“Έπιασε” πεντάδα με διπλό στην Μαλώνα η Χάλκη

Σπουδαία νίκη με σκορ 0-2 πήρε η Χάλκη στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας (β’ όμιλος) επί του Αγίου Γεωργίου στο γήπεδο Μαλώνας και έτσι “σκαρφάλωσε” στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το παιχνίδι “στιγματίστηκε” θετικά από την κίνηση fair play του Τσιώνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Καλύτερη μπήκε η ομάδα του Άγγελου Φραγκάκη στο ξεκίνημα του ματς, αλλά μετά το δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να έχουν έλεγχο του ματς.

Απείλησαν για δύο περιπτώσεις, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 34ο λεπτό και η Χάλκη κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο το ματς στην επανάληψη. Οι Χαλκίτες μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους και να τελειώσουν το παιχνίδι.

Μετά το 60′ ο Άγιος αναζήτησε πιο… ενεργά την ισοφάριση και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το φινάλε, ενώ ενδιάμεσα (80′) η Χάλκη έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο φινάλε η ομάδα του Άγγελου Φραγκάκη έφτασε σε δεύτερο τέρμα, έπειτα από μια ατυχία του Ναούμ και πανηγύρισε το τρίποντο.

Το φιλμ του αγώνα:

5′ Καλό σουτ του Μπιζάτη εξω απο την περιοχή, απομάκρυνε δύσκολα ο Ναούμ σε κόρνερ

16′ Ατομική προσπάθεια του Χατζηνικόλα Δ. από τα αριστερά, έκανε την σέντρα σουτ και απομάκρυνε ο αντίπαλος γκολκίπερ

25′ Κόρνερ του Μπέρδη απο τα δεξιά, ο Πονιάς κέρδισε την κεφάλια και έστειλε την μπάλα ελάχιστα πανω απο το οριζόντιο δοκάρι

34′ Σουτ του Κωστίδη, απόκρουση του Ναούμ και ο Ξηροκώσταςβπήρε το ριμπάουντ, γράφοντας το 0-1 αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα
36′ Σέντρα του Χατζηνικόλα Χ. απο τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Χατζηνικολού που σούταρε πανω απο τα δοκάρια απο πλεονεκτική θέση
40′ Σέντρα του Δράμη απο τα δεξια, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και απομακρύνθηκε απο το οριζόντιο δοκάρι
48′ Έγκαιρη εξοδος του Ναούμ στα όρια της περιοχης του, πρόλαβε και απομάκρυνε το σουτ του Ξηροκώστα
54′ Σουτ του Μπιζάτη, έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο Ναούμ σε κόρνερ
65′ Σπάνια κινηση fair play απο την Χάλκη. Παρότι παικτης της βρίσκονταν σε πλεονεκτική θεση, πέταξε την μπάλα έκτος, καθώς βρίσκονταν σε έδαφος παίκτης των γηπεδούχων. Όλο το γήπεδο χειροκροτησε αυτή την ενέργεια
77′ Φαση διαρκείας μπροστά απο την εστία της Χάλκης με δυο εκτέλεση κόρνερ. Στην πρωτη ο αντίπαλος τερματοφυλακας έδιωξε με τα ακροδαχτυλα και στην δεύτερη η κεφάλια του Χατζημανωλη απομακρύνθηκε πριν την γραμμή απο τους αμυντικούς
80′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κυπραίο για μαρκάρισμα. Με δέκα συνεχίζει η Χάλκη
87′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιο Γεώργιο. Το δυνατό σουτ του Σκυλλαράκη ανάγκασε τον αντίπαλο πορτιέρο σε ασθενή επέμβαση και στην επαναφορά ο Χατζηνικόλας Χ. έστειλε την μπάλα άουτ εξ επαφής
89′ Ο Ναούμ βγήκε εκτός περιοχής ώστε να κανει το βολέ, γλίστρησε και έδωσε την ευκαιρία στον Τσιπιζίδη να στείλει την μπάλα στην κενή εστία για το 0-2

Πατσιόπουλος, Σάββενας, Βασίλας

Άγιος Γεώργιος: Ναούμ, Χατζημανώλης, Ντύρος Π., Κούτρης, Μπέρδης (73′ Σκυλλαράκης), Πονιάς, Γεωργίας, Χατζηνικολού (67′ λ. τρ. Κολιού), Χατζηνικόλας Χρ., Χατζηνικόλας Δ., Ντύρος Σ. (61′ Τσακίρης)

Χάλκη: Μολόχας, Τσιώνης, Κωστίδης, Μπιζάτης, Κυπραίος, Φέρο, Κώστας (80′ Γουλόπουλος), Τσοπανάκης (59′ Τσιπιζίδης), Σταματάκης, Δράμη, Ξηροκώστας (65′ Παπαλαζάρου)