“Στραβοπάτημα” στο Οικονομίδειο

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες ο Ιάλυσος που έμεινε στο 1-1 κόντρα στο Ηράκλειο μέσα στο Οικονομίδειο Στάδιο για την 15η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος). Χάνει την… επαφή με την κορυφή η ομάδα του νησιού μας. Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό λόγω της βροχής που έπεφτε στο ξεκίνημα του, αλλά και τον δυνατό άνεμο που έπνεε καθ’ όλη την διάρκεια του.

Προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του ο Ιάλυσος, αλλά οι Αθηναίοι ήταν καλά διαβασμένοι και έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία της ομάδας τους.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ιάλυσος έκανε… σποραδικά αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή και “σπατάλησε” σημαντική ευκαιρία στο 38ο λεπτό με τον Αθανασίου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η είσοδος του Μαθιού στον αγωνιστικό χώρο έδωσε επιθετική πνοή στην ομάδα του Γιώργου Σάββενα που αναζήτησε το γκολ και το βρήκε στο 52ο λεπτό.

Το “κλειδί” του παιχνιδιού ήταν η άμεση ισοφάριση των φιλοξενούμενων δέκα λεπτά αργότερα. Οι Ιαλυσιώτες δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και αυτό τους… πλήγωσε, αφού η απάντηση του Ηράκλειου, πέρασε και την ψυχολογία με το μέρος τους.

Μέχρι το φινάλε, παρότι έδειξε διάθεση, ο Ιάλυσος δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της νίκης και στο 87ο λεπτό αποβλήθηκε ο Αθανασίου (μαζί με τον Λύκο για μεταξύ τους αψιμαχία) που χάνει το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ Πρώτη υποψία ευκαιρίας στο ματς. Ο Λουσαράκης δοκίμασε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό το παιχνίδι μέχρι στιγμής

19′ Πρώτη απειλή του Ιάλυσου στο παιχνίδι. Από τα δεξιά ο Σταυλάς έκανε το γύρισμα, αλλά ο Δράμπαλης απόκρουσε το πλασέ του Σπάρταλη, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το νέο σουτ του έμπειρου ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων

Ανέβασε στροφές ο Ιάλυσος και πιέζει για να ανοίξει το σκορ

30′ Σέντρα του Κοιλιάρα από τα αριστερά, ο Σταυλάς έκανε το εναέριο πλασέ μέσα από την περιοχή και η μπάλα έφυγε άουτ

Τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος. Ο Ιάλυσος έχει ανακτήσει τα ηνία του αγώνα, αλλά δυσκολεύεται ενάντια στην πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων

38′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιάλυσο. Μετά την κακή απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας στην σέντρα του Κοιλιάρα, η μπάλα στρώθηκε στον Αθανασίου και ο τελευταίος σούταρε πάνω από τα δοκάρια

45′ Το πλασέ του Σπάρταλη μέσα από την περιοχή κόντραρε σε αμυνόμενους και στην συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Φονσέκα, έπειτα από σέντρα του Κοιλιάρα, έφυγε άουτ

Ημίχρονο

48′ Κάθετη μπαλιά του Κοκκίνη στον Μαθιό που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά πλάσαρε αδύναμα και μπλόκαρε ο αντίπαλος πορτιέρο

Δυνατά μπήκαν οι τοξοβόλοι στο δεύτερο ημίχρονο και έχουν κλείσει στα καρέ του το Ηράκλειο

52′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Σέντρα του Λιόση και ο Φονσέκα με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής, έγραψε το 1-0 για τον Ιάλυσο

62′ Γκολ για το Ηράκλειο. Εκτέλεση κόρνερ του Τζανέτου, αδράνεια της άμυνας του Ιάλυσου και ο Ψυρής με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 1-1

67′ Σέντρα του Σπάρταλη, η μπάλα έφτασε στον Λιόση μετά την κεφαλιά- πάσα του Καρπαθάκη, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια

70′ Μετά από σέντρα του Κοκκίνη, ο Κοιλιάρας στο β’ δοκάρι έκανε την προβολή και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Δράμπαλης

75′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Αλεξίου, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Λύκο, η κεφαλιά του οποίου έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Λουτριώτη

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς και όλος ο Ιάλυσος βρίσκεται μπροστά για το νικητήριο τέρμα. Πίσω από την σέντρα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους

87′ Άναψαν τα αίματα στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Ο διαιτητής έβγαλε κόκκινη κάρτα στον Αθανασίου και τον Λύκο. Με δέκα συνεχίζουν οι δύο ομάδες

88′ Κεφαλιά του Καρπαθάκη, η μπάλα έφτασε εύκολα στην αγκαλιά του Δράμπαλη

93′ Σέντρα του Παφιάκη από τα δεξιά, ο Φονσέκα έπιασε το γυριστό σουτ, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε την προσπάθεια του Βραζιλιάνου

Διαιτησία: Μονούχος, Μπέτσογλου, Λεωνίδας

ΙΑΛΥΣΟΣ: Λουτριώτης, Λιόσης, Σταυλάς (60′ Καρπαθάκης), Παπαδημήτρης (46′ Μαθιός), Φυλακούρης, Αθανασίου, Παφιάκης, Κοκκίνης (76′ Χειμωνέττος Κ.), Σπάρταλης, Φονσέκα, Κοιλιάρας

ΑΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Δράμπαλης, Ρέντζης, Καστούλης, Λύκος, Τζανέτος (95′ Σπυριδάκης), Σπανός, Αλεξίου, Ψαρρής (80′ λ. τρ. Μερτκόλα), Καλιαμπάκας (94′ Μπαλατζούρας), Νταβαρίνος, Λουσαράκης