Λύγισε στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός

Επηρεασμένος από την ήττα κόντρα στην Μπάμπεργκ αλλά και τις σημαντικές απουσίες, ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο νίκησε 73-53 τον Κολοσσό στη Ρόδο.

Έπαιξε όσο χρειαζόταν ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι»… ξεπέρασαν στο δεύτερο ημίχρονο την ήττα από την Μπάμπεργκ, αλλά και τις απουσίες των Πρίντεζη, Χάντερ και Λοτζέσκι, επικρατώντας 73-53 του Κολοσσού στη Ρόδο.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 16 πόντους, ενώ από τους «θαλασσί» κορυφαίος ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 11 πόντους.

Το ματς

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του μέσω της καλής του άμυνας και έτσι κατάφερε να ξεφύγει με οκτώ πόντους (5-13). Όμως, στα μισά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποσυνδέθηκαν από το σκοράρισμα, με τον Κολοσσό να τρέχει ένα σερί 6-0 και να μειώνει στο καλάθι τη διαφορά (11-13), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η αστοχία των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στον εναπομείναντα χρόνο, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο με την ελάχιστη διαφορά (14-15).

Ο Κολοσσός εξακολουθούσε να «μπλοκάρει» τον Ολυμπιακό και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με τον Μπιλλή να έρχεται «ζεστός» από τον πάγκο έφερε ξανά το ματς στα ίσα (19-19). Χάρη σε ένα ξέσπασμα στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγαν στο +5 (23-28), αλλά στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου οι Ροδίτες έδωσαν την… απάντησή τους –χτυπώντας έξω από τα 6,75μ.- και έτσι διαμόρφωσαν το 30-30.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μόνο ένα λεπτό στην τρίτη περίοδο (32-32). Κι αυτό γιατί, ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει πολύ στην άμυνά του και με τον Μιλουτίνοφ να μην είχε… αντίπαλο στη ρακέτα η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +15 (33-48), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του παιχνιδιού κλείνοντας την περίοδο με το +13 (42-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα, καθώς η διαφορά που είχε διαμορφωθεί του εξασφάλισε ηρεμία. Έτσι, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούνταν σε διψήφιο αριθμό (52-63) και με τον Στρόμπερι να είχε πάρει… φωτιά από την περιφέρεια οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +19 (52-71). Πλέον, το μόνο που είχε σημασία ήταν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 53-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπιλλής 4, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοφ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου.