Δεν πτοεί ούτε ο άνεμος τον Ποσειδώνα

Εκμεταλλευόμενος το καλό του δεύτερο ημίχρονο όπου είχε σύμμαχο τον αέρα και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γαλάνη που διατήρησε το μηδέν στο πρώτο 45λεπτο, ο Ποσειδών Καρπάθου επικράτησε με 0-2 του Αγίου Γεωργίου στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής και παρέμεινε πρωτοπόρος του β’ ομίλου της Β’ κατηγορίας.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ο Άγιος Γεώργιος δοκίμασε να απειλήσει με σουτ λόγω του ευνοϊκού άνεμου, ωστόσο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ ενάντια στον εκπληκτικό Γαλάνη.

Από την μεριά τους με αντεπιθέσεις προσπάθησαν να κανουν την ζημιά οι Καρπάθιοι, αλλά δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά στο πρώτο 45λεπτο.

Το σκηνικό στην επανάληψη άλλαξε. Με τον αέρα στο… πλευρό της ομάδας του Γιάννη Καραμηνά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα τέρματα και έφτασαν στη νίκη.

Θα μπορούσε να ήταν διαφρετική η εξέλιξη του αγώνα, αν οι κιτρινόμαυροι ισοφάριζαν στην μεγάλη ευκαιρία που είχαν.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ Σέντρα Τσιαβέλη απο τα δεξιά, κεφαλιά του Βιλανούτσι που δεν ανησύχησε τον Στέλλα

12′ Μπλόκαρε ο Γαλάνης το δυνατό σουτ του Σκυλλαράκη έξω απο την περιοχή

13′ Φάση διαρκείας μπροστά απο την εστία του Ποσειδώνα. Το σουτ του Γεωργά κόντραρε, η μπαλα στρώθηκε στον Κοστόφ το πλασέ του οποίου απόκρουσε ο Γαλάνης. Εν συνεχεία ο Ντύρος αουταρε και η μπαλα κατέληξε κόρνερ, έπειτα απο κόντρα σε αμυντικό

15′ Σέντρα του Ντύρου απο τα δεξιά, ο Χατζηνικόλας ολομόναχος δεν έκανε καλό τελείωμα και η μπάλα έφυγε άουτ

18′ Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκυλλαράκη, απομάκρυνε με γροθιές ο αντίπαλος τερματοφύλακας

40′ Δυνατό σουτ του Σκυλλαράκη από τα δεξιά, δύσκολα με το ενα χέρι απομάκρυνε ο Γαλάνης

49′ Σέντρα του Καζιλιέρη από τα αριστερά, ο Βασιλειώτης με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 0-1

52′ Σέντρα του Χατζηνικόλα απο τα αριστερά, ο Κολιού με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

58′ Σουτ του Μαντινάου εξω απο την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην δεξιά γωνία του Στέλλα για το 0-2

70′ Σέντρα του Καζιλιέρη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά με τον αέρα και κατέληξε δίπλα απο το αριστερό δοκάρι

Διαιτησία: Φιλιππάκου, Γιακουμάκης, Μοσχάτος

Άγιος Γεώργιος: Στελλάς, Σακελλάρης, Γεωργάς, Χατζημανώλης, Πονιάς (74′ Μπρισνόβαλης), Κούτρης, Κολιού (67′ Τσακίρης), Ντύρος Π., Χατζηνικόλας Χρ. (60′ Ντύρος Σ.), Σκυλλαράκης, Κοστόφ

Ποσειδών: Γαλάνης, Βογιατζιδάκης, Καζιλιέρης, Σπανός Ι., Χριστόπουλος, Μαντινάος (75′ Καραγιαννάκης), Βιλανούτσι, Παύλου, Βασιλειώτης (80′ Τσάμης), Σπανός (54′ Καραλής), Τσιαβέλης