“Σκόνταψε” στο Ρέθυμνο ο Κολοσσός

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Στόουν και Μάντεν, το Ρέθυμνο επικράτησε 95-87 του Κολοσσού Ρόδου και έτσι έφτασε στην πρώτη του νίκη το 2016!

Το ντουέτο Στόουν και Μάντεν έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Κολοσσό Ρόδου, με το Ρέθυμνο να νικά 95-87 και αυτό να είναι το πρώτο ροζ φύλλο του μέσα στο 2016!

Από 21 πόντους είχε ο καθένας τους για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, με τον Ντελινινκάιτις να προσθέτει άλλους 15. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρέλεφορντ με 15 πόντους.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός, ο οποίος διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα από νωρίς (2-8) και χάρη στην ευστοχία του έξω από τα 6,75μ. πήγε ακόμη και στο +7 (11-18), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο το Ρέθυμνο αντέδρασε. Αρχικά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 για το προσπέρασμα (19-18), ενώ κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι 24-21.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Ρέθυμνο και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +8 (31-23) στα τρία πρώτα λεπτά. Ωστόσο, αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κολοσσού να απαντήσει και το έκανε με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη και ένα σερί 9-0, με το οποίο έγινε το 31-32 στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (39-39) και τους γηπεδούχους να κάνουν ένα 4-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-39).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός αιφνιδίασε το Ρέθυμνο, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 2-10, πήγε στο +4 (45-49). Όμως, στη συνέχεια έγινε της… διακύμανσης. Αρχικά, οι Κρητικοί μάζεψαν τη διαφορά (52-52), με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με έξι πόντους (54-60) και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν εκ νέου (62-62). Το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, η οποία βρήκε την ομάδα του Σκουρτόπουλου να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (66-65).

Πολύ εντυπωσιακά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο, καθώς με ένα επιμέρους 12-1 βρέθηκε στο +12 (78-66), μέσα σε τρία λεπτά. Για αρκετή ώρα, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου συντηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (84-74), με τους Ροδίτες να δείχνουν… σφυγμό περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, καθώς μείωσαν στους έξι (88-82). Όμως, οι Κρητικοί δεν πτοήθηκαν και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 95-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-39, 66-65, 95-87

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος):Ντελινινκάιτις 15 (2), Σχίζας 5, Μάντεν 21 (2), Σάφτενααρ 9 (1), Στόουν 21, Γιαννόπουλος 11 (3), Τσακαλέρης, Χάροου, Κάρτερ 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης):Λίντεν, Άχονεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), ΜακΓκί 9, Λιούις 9 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 14 (2), Ντέιβις 7, Ρέλεφορντ 15 (2), Αγγελάκος