“Προσκύνησε” στο Βενετόκλειο και ο Απόλλων Πατρών

Το 2/2 απέναντι στον Απόλλωνα έκανε στη φετινή Α1 ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς μετά τον πρώτο γύρο στην Πάτρα, οι Ροδίτες νίκησαν (60-54) και στο Βενετόκλειο!

Όπως στο ματς της Πάτρας στον πρώτο γύρο, έτσι και σ’ αυτό στην Ρόδο, ο Κολοσσός ήταν ο νικητής καθώς επικράτησε 60-54 του Απόλλωνα στο Βενετόκλειο.

Κορυφαίοι οι Μανωλόπουλος και Ντέιβις για τους «θαλασσί» με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα του Κώστα Μέξα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέιερ με 12 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της ήταν η αναμέτρηση, με το ρυθμό να ήταν χαμηλός, το σκορ κλειστό και τον Απόλλωνα να πηγαίνει στο +4 (3-7). Όμως, στη συνέχεια οι Πατρινοί «κόλλησαν» για αρκετά λεπτά στην επίθεση, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται αυτό και να κάνει ένα 8-0 για το πρώτο προβάδισμα (11-7). Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν στο ελάχιστο τη διαφορά με τρίποντο του Πάλμπλαντ (11-10).

Στο ξεκίνημα τη ς δεύτερη περιόδου, ο Απόλλων πέρασε εκ νέου μπροστά (11-13), όμως ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα και με ένα 7-0 πήγε στο +5 (18-13). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον έλεγχο του ρυθμού, διευρύνοντας κι άλλο την υπέρ της διαφορά (31-22). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Πατρινοί έδειξαν… σφυγμό και έτσι μείωσαν σε 31-26, με το μόνο άσχημο νέο να ήταν ο τραυματισμός του Λαμπρόπουλου.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός είχε παγιώσει μία σταθερή διαφορά (38-33), φτάνοντας ακόμη και στο +10 (43-33), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Μέξα αντέδρασαν μειώνοντας στους πέντε πόντους (43-38), με αυτή να ήταν και η διαφορά στο τέλος (46-41).

Ο Απόλλων δεν παρατούσε το παιχνίδι και έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο, πίεσε τον Κολοσσό, μειώνοντας σε 50-46 στα πρώτα λεπτά. Όμως, ύστερα από ένα «στείρο» διάστημα και για τις δύο ομάδες, οι Ροδίτες πήγαν στο +8 (54-46). Ο ρυθμός του ματς παρέμεινε χαμηλός και στη συνέχεια, με αυτό να βόλευε τους γηπεδούχους, οι οποίοι συντηρούσαν χωρίς προβλήματα το προβάδισμά τους (56-52), ενώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήγαν στο +8 (60-52), με το τελικό 60-54 να διαμορφώνεται με δύο βολές του Μέιερ.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 46-41, 60-54

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Λίντεν 3 (1), Ρέλεφορντ 6 (1), Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 10, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 12 (2), Ντέιβις 11, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 7 (2).

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Πάλμπλαντ 8 (2), Μέιερ 23 (3), Σάντλερ 9 (1), Γουντς 6, Βεργίνης 10 (3), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαγουάρα 2, Πελεκούδας, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος.