Ήττα για Κολοσσό στην Τρίπολη

Τις όποιες ελπίδες που έχει για την παραμονή του στην Α1 διατήρησε ο Αρκαδικός, επικρατώντας 77-67 του Κολοσσού Ρόδου στην Τρίπολη!

Ζωντανός στο «κυνήγι» της παραμονής έμεινε ο Αρκαδικός, ο οποίος πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, επικρατώντας 77-67.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Τρίπολης ήταν ο Νουουτίνεν με 19 πόντους, ενώ από τους «θαλασσί» κορυφαίος ήταν ο Ρέλεφορντ με 26 πόντους.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός, ο οποίος προηγήθηκε με πέντε πόντους (4-9). Οι Ροδίτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Αρκαδικό να δείχνει μία δυσκολία στο σκοράρισμα, η διαφορά πήγε και στο +6 (10-16). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 και μείωσαν στον πόντο (15-16), ωστόσο οι παίκτες του Λυκογιάννη δεν πτοήθηκαν και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αρκαδικός μπήκε πιο δυνατά και από νωρίς πήρε το προβάδισμα (24-23), ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (28-28). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις στροφές τους και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Κολοσσού κατάφεραν να πάνε στο +3 (33-30), το οποίο έγινε +4 (36-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την ίδια διάθεση μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρκαδικός, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμά του, τα οποίο ήταν στο +6 (46-40). Η μόνη αντίδραση του Κολοσσού ήταν ένα καλάθι του Ρέλεφορντ για το 46-42, με την ομάδα της Τρίπολης να πατάει το… γκάζι και να φτάνει στο +11 (55-44), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Λυκογιάννη έδειξαν… σφυγμό και έτσι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 2-8 (57-52).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε και στην τέταρτη περίοδο ο Αρκαδικός, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 9-2 πήγε ξανά την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό (66-54). Ύστερα από ένα.. στείρο τρίλεπτο, ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας αρχικά στους έξι (68-62) και περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, το τρίποντο του Λιούις έκανε το 69-65. Αλλά, χρόνος δεν υπήρχε και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν την πολύτιμη νίκη με το τελικό 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 15, Βαν Όστρουμ 3 (1), Νουουτίνεν 19 (1), Λι 2, Λέτζιον 15 (3), Τ. Τζόουνς 2, Καραμαλέγκος, Κ. Τζόουνς 15 (2), Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Καλλινικίδης 3 (1), Τζουγκαράκης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης):Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 26, Σαλούστρος 9 (1), ΜακΓκί 4, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 6, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Λιούις 6 (2).