Τελικός κυπέλλου: Διαγόρας- Ιάλυσος 1-1 (5-6 πεν.) (Ζωντανά) ΤΕΛΙΚΟ

Η ώρα του τελικού έφτασε. Διαγόρας και Ιάλυσος διασταυρώνουν τα ξίφη τους στις 3 το μεσημέρι στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας με στόχο την κούπα. Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα απο το fmtop.gr την εξέλιξη του 69ου τελικού κυπέλλου “Αυγουστίνος”.

Δημοτικό Στάδιο (15.00): Διαγόρας- Ιάλυσος 1-1

IMG_20160218_145030922

Έναρξη του παιχνιδιού

Περίπου 1500 φίλοι του ποδοσφαίρου βρίσκονται στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου

14558010991301459672796

5′ Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Μοναδική προσπάθεια για απειλή ενα πλασέ του Φυλακούρη που προωθήθηκε σε εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Δαρζέντα

7′ Σέντρα σουτ από τα δεξιά του Φονσέκα μέσα απο την περιοχή, ο Δαρζέντας απομάκρυνε την μπάλα και ο Μαρίνου απο κοντά στην επαναφορά έγραψε το 0-1

IMG_20160218_150526369

18′- 20′ Δίλεπτη διακοπή στο ματς μέχρι να κατέβει πανό απο τους φίλους του Διαγόρα που αναφέρονταν στον Ιάλυσο και τον πρόεδρο του

22′ Δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής ο γηραιός να φανεί απειλητικός προς την εστία του Λουτριώτη

25′ Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου απο τα δεξια, ο Λουτριώτης απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ

26′ Εκτέλεση του κορνερ του Κιοσέογλου, η μπάλα απομακρύνθηκε απο τους αμυντικούς του Ιαλυσου, μετα την κεφάλια του Χατζηφούντα

35′ Τρομερό χτύπημα φάουλ απο τον Κιοσέογλου απο την δεξια πλευρα περίπου απο τα 40 μετρα, η μπάλα στο δεξι παραθυράκι του Λουτριώτη για το 1-1

45′ Καλό μακρινό σουτ απο τον Γεωργιάδη, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια

45+2′ Κάθετη μπαλιά του Κιοσέογλου στον Μπερνιδάκη, βγήκε στα όρια της περιοχής του ο Λουτριώτης και μπλόκαρε την μπάλα

45+3′ Μετά απο εκτέλεση φάουλ του Κοιλιάρα, ο Π. Αθανασίου έδωσε ύψος στην μπάλα που πέρασε πάνω απο τον Δαρζέντα και με κεφάλια ανάγκασε τους αμυντικούς να διώξουν όπως όπως σε κόρνερ με το κεφάλι προ του Φονσέκα

45+4′ Διαγώνιο σουτ του Κοιλιάρα απο τα δεξια, μπλόκαρε εύκολα ο Δαρζέντας

Ημίχρονο στον τελικό σ’ ένα ματς όπου δεν είχε καλό ρυθμό, ωστόσο έχουν επιτευχθεί δύο τέρματα και οι ομάδες οποτε μπόρεσαν έκαναν αισθητή την παρουσια τους στην αντίπαλη εστία

1455803745835-227369758

Στην διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου, η ΕΠΣΔ βραβεύει την ομάδα μπασκετ με καρότσι Γ.Σ. Δωδεκάνησος για τις μεγάλες επιτυχίες της

Παράλληλα βραβεύτηκε μέσω του ιδιοκτήτη της, η επιχείρηση “Αυγουστίνος” που φέτος έχει δώσει το όνομα της στον θεσμό του κυπέλλου Δωδεκανήσου

Έναρξη β’ μέρους

55′ Δέκα λεπτά στην επανάληψη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο

60′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πεταυράκη για μαρκάρισμα πανω στον Σταυλά. Με δέκα παίκτες συνεχίζει ο Διαγόρας

68′-70′ Νέα διακοπή στο ματς για το… επίμαχο πανό

72′ Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα ο Ιάλυσος χωρίς να δημιουργήσε όμως την μεγάλη φάση

74′ Μετα απο εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Διαγόρα, ο Μαρίνου την στόπαρε με το στήθος και σούταρε  απο τα δοκάρια

85′ Τεράστια επέμβαση του Λουτριώτη που εκτινάχθηκε στο δεξι του παραθυράκι και απομάκρυνε σε κόρνερ το καλό σουτ του Γεωργιάδη έξω απο την περιοχή

Ολοκληρώθηκε το 90λεπτο και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διάφορες τους στην παράταση

Παρότι αγωνίστηκε με παικτη λιγοτερο για μισή ώρα, ο γηραιός κατάφερε να κρατήσει μακρια τους τοξοβολους απο την εστία του Δαρζέντα, ένω είχε την καλύτερη ευκαιρία για να “τελειώσει” το παιχνιδι με το σουτ του Γεωργιάδη

1455808553529-227369758

Έναρξη της παράτασης

95′ Απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Κιοσέογλου, ο Λουτριώτης έδιωξε στην αριστερή του γωνία και ο Χατζηφούντας στην συνέχεια που πήρε το “ριμπάουντ” εκανε δυνατό γύρισμα και χάθηκε η ευκαιρία για τον Διαγόρα

100′ Διαμαρτυρήθηκε ο Διαγόρας για πέναλτι του Χατζηφούντα σε πέσιμο μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής είπε παίζεται

101′ Συρτή σέντρα του Χειμωνέττου απο τα αριστερά, ο Μαριάς στην προσπάθεια του να διώξει, παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και το κέρδος για τον Ιάλυσο ηταν ενα κόρνερ που πέρασε ενεκμετάλλευτο

Τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης και έναρξη της επανάληψης

112′ Σέντρα του Μαρίνου απο τα αριστερά, δεν μπόρεσε ο Φονσέκα να ερθει σε επαφή με την μπάλα και να την προωθήσει προς την εστία

115′ Η μπάλα γύρισε απο τον Ιάλυσο έξω απο την περιοχή του Διαγόρα, αλλά το σουτ απο τον Φονσέκα ηταν άστοχο και έφυγε ψηλά άουτ

Τέλος της παράτασης, ο κυπελλούχος θα αναδειχθεί μέσα απο την διαδικασία των πέναλτι