Βρήκε τον… μπελά του με το Λαύριο ο Κολοσσός

Δυνατά στο παιχνίδι της παραμονής στην Α1 παραμένει το Λαύριο, καθώς επικράτησε 84-73 του Κολοσσού, με αυτή μάλιστα να είναι η δεύτερη φετινή του νίκη απέναντι στην ομάδα της Ρόδου!

Μετά τη Ρόδο, το Λαύριο νίκησε τον Κολοσσό και στην έδρα του με 84-73 και έτσι βρίσκεται σε τροχιά παραμονής στην Α1!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σερέλη ήταν ο Κέσελ με 21 πόντους, ενώ ο Μπολντς πρόσθεσε άλλους 17. Από τους «θαλασσί» κορυφαίοι ήταν οι Ρέλεφορντ και Λαρεντζάκης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε το Λαύριο, παίρνοντας το πρώτο σοβαρό προβάδισμα (7-3). Ο Κολοσσός έφερε το ματς στον πόντο με ένα μίνι-ξέσπασμα (9-8), αλλά οι γηπεδούχοι με τα τρίποντά τους πήγαν ακόμη και στο +8 (18-10). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις επίσης από την περιφέρεια και έτσι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (18-18), με τους παίκτες του Σερέλη να ανακτούν το προβάδισμα και να το διατηρούν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-20).

Δυνατά μπήκε και στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο, πηγαίνοντας στο +5 (27-22), με τον Κολοσσό να μένει κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά (31-25). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων τους έδωσε ρυθμό και έτσι με ένα σερί 7-0 η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο αριθμό (38-25), ενώ με πρωταγωνιστή τον Κέσελ οι παίκτες του Σερέλη έφτασαν ακόμη και στο +17 (46-29), με τον Ρέλεφορντ να διαμορφώνει το 46-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό συνέχισε το Λαύριο και στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +21 (52-31). Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν να μειώσει στους 15 πόντους (54-39), με τους γηπεδούχους από την άλλη να πατούν εκ νέου το… γκάζι και να πηγαίνουν στο +19 (61-42), στα τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έσφιξαν την άμυνά τους και αυτό τους έδωσε το δικαίωμα να ψαλλιδίσουν τη διαφορά στους 12 πόντους στο τέλος της περιόδου (64-52).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Λαρεντζάκης μπήκε «ζεστός» στο παρκέ και με εκείνον πρωταγωνιστή, ο Κολοσσός μείωσε στους πέντε πόντους (64-59). Η απάντηση του Λαυρίου ήταν ένα 5-0 για το +10 (69-59), με τους Ροδίτες πάντως να μην τα παρατούν (72-66) και να πλησιάζουν ξανά στους πέντε πόντους (77-72), στο 1:30’’ πριν το τέλος. Ωστόσο, οι παίκτες του Σερέλη να έχασαν τη ψυχραιμία τους και έτσι η νίκη ήρθε για την ομάδα του με το τελικό 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 49-31, 64-42, 84-73

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 21 (2), Νίξον 1, Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 14 (2), Μπολντς 17 (5), Γιανγκ 23 (1), Κρουμπάλι 13 (1), Μπάκας, Τσίρος, Σακελλαρίου 1, Περράκης, Γιαννακόπουλος 3 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ντέιβις 3, Λίντεν 12 (1), Ρέλεφορντ 19 (1), Σαλούστρος 3, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν, ΜακΓκί 4.