Γκολ, θέαμα και… τόπο στα νιάτα από τον Αστέρα Μασσάρων

Με επτά τέρματα (7-0) φιλοδώρησε ο Αστέρας την ΑΕ Λέρου στο γήπεδο Μασσάρων για την 26η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries σ’ ένα ματς όπου χρόνο συμμετοχής με τους κυανόλευκους πήραν νεαρά παιδιά και άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις. Κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο Γιώργος Πλαγγέτης αν και βρίσκονταν στον πάγκο των γηπεδούχων.

Στόχος για τον Αστέρα πέρα από τη νίκη φυσικά κόντρα στον ουραγό του βαθμολογικού πίνακα (ήρθαν στο νησί μας με έντεκα ποδοσφαιριστές), ήταν να αγωνιστούν τα ταλέντα της ομάδας, κάτι που συνέβη, ενώ προσέφεραν και ωραίο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου.

Παράλληλα πήραν ανάσες βασικά στελέχη εν όψει του κυριακάτικου παιχνιδιού με τον Ηρακλή Μαριτσών, αλλά και το εξ αναβολής την Τετάρτη, όπου αμφότερες οι αναμετρήσεις θα διεξαχθούν και πάλι στο γήπεδο Μασσάρων.

Στο βασικό σχήμα της ομάδας του Σάββα Σταυρίδη ξεκίνησε ο Κωνσταντίνος Μαρίνοφ κάτω από τα δοκάρια, όπως και ο Μανώλης Φωτάρας που έχει πλέον καθιερωθεί, ενώ ως αλλαγή πέρασαν οι επίσης νεαροί Μάριος Χατζημανώλης, Μιχάλης Κρητικός, Μιχάλης Σκούμβρος και μάλιστα ο τελευταίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Το μόνο… μελανό σημείο για τους γηπεδούχους ήταν η αποβολή του Γιώργου Πλαγγέτη που ενώ βρίσκονταν στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου, εισήλθε εντός αγωνιστικού χώρου λίγο πριν το φινάλε του ματς για ένα μικροεπεισόδιο που συνέβη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

Χατ- τρικ σημείωσε ο Λευτέρης Πλαγγέτης, δύο τέρματα πρόσθεσε ο Δεληγιάννης, ενώ από ένα σκόραραν οι Πατσιαούρας και Σκούμβρος για τη άνετη επικράτηση των Μασσαρενών.

Το φιλμ του αγώνα:

14′ Μετά απο λάθος της άμυνας, ο Λευτέρης Πλαγγέτης έκλεψε την μπάλα και απέναντι απο τον τερματοφύλακα πλάσαρε άψογα για το 1-0

16′ Μπαλιά του Αλιάϊ στον Δεληγιάννη που έσκαψε την μπάλα στο τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο για το 2-0

19′ Σουτ του Λευτέρη Πλαγγέτη έξω απο την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0

26′ Βρήκε χώρο και έκανε το σουτ εξω απο την περιοχή ο Μεραμπελιώτης, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα απο το αριστερό δοκάρι

29′ Μπαλιά του Αλιάϊ στον Δεληγιάννη που πέρασε τον Κωστόπουλο και σε κενή εστί έγραψε το 4-0

31′ Σουτ του Πατσιαούρα έξω απο την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα για το 5-0

54′ Σουτ του Ζαφειρόπουλου μέσα απο την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

65′ Ο νεαρός Σκούμβρος βρέθηκε απέναντι απο τον τερματοφύλακα και με πλασέ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 6-0

69′ Απόκρουση του Μαρίνοφ στο πλασέ του Πέρου απο πλεονεκτική θέση

70′ Ατομική προσπαθεια του Λευτέρη Πλαγγέτη απο τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 7-0

80′ Υπήρξε μια μικρή αντιπαράθεση αναμεσα στον Λευτέρη Πλαγγέτη και παίκτες της ΑΕΛ. Εντός αγωνιστικού χώρου μπήκε και ο Γιώργος Πλαγγέτης που βρίσκονταν στον παγκο του Αστέρα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να του βγάλει την κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο αντιπάλου

Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Μαυρουδής, Αναστασοπούλου

Αστέρας: Μαρίνοφ, Φωτάρας, Μπάρτζος, Κιλασίν Χ., Χατζημανώλης Απ. (55′ Κρητικός), Μπαϊρακτάρης (46’ Χατζημανώλης Μ.), Δεληγιάννης, Λούππος, Πλαγγέντης Ελ., Αλιάϊ, Πατσιαούρας (63’ Σκούμπρος)

ΑΕ Λέρου: Κωστόπουλος, Νικολάου, Καρνέσης, Τσιόφυλλας, Πέρρος, Τσάτσος, Ηλίας, Ανούσης, Ζαφειρόπουλος, Μεραμπελιώτης, Καράγκιολης