Καταιγιστικός ο Ηρακλής, του αντιστάθηκε μόνο ο Τόππος

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Μασσάρων ο Ηρακλής, καθώς οι Λαρδιακοί επικράτησαν με 2-0, ενώ είχαν και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ στην αναμέτρηση που έγινε στο γήπεδο Λάρδου για την 28η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Μετά το 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, πέτυχαν δύο τέρματα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και “σπατάλησαν” αρκετές ευκαιρίες στην επανάληψη, αφού ο Γιώργος Τόππος βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα.

Απ’ την μεριά τους οι Μασσαρενοί που είχαν αρκετές απουσίες, λίγο έλειψε στην μοναδική καλή τους στιγμή στα μέσα του δευτέρου μέρους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν και έφυγαν με άδεια χέρια.

Θετικό και για τις δύο ομάδες που έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, ήταν το γεγονός ότι χρησιμοποίησαν νεαρούς ποδοσφαιριστές.

3′ Εκτέλεση φάουλ του Αλιάϊ από τα αριστερά, απομάκρυνε ο Μήλιος με τις γροθιές και έδιωξαν οι αμυντικοί

12′ Γύρισμα του Ταγκάεφ από τα αριστερά, το πλασέ στην κίνηση του Στ. Ε. Ευαγγελίδη ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Τόππου

14′ Λίγο άουτ πέρασε το σουτ του Μπεννούρ έξω από την περιοχή

17′ Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ζουρούδη στον Στ. Ε. Ευαγγελίδη που μέσα από την περιοχή με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-0

19′ Λάθος της άμυνας του Αστέρα, ο Στ. Ε. Ευαγγελίδης βγήκε απέναντι από τον Τόππο και το πλασέ του εξουδετερώθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα

23′ Μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή ο Ι. Ευαγγελίδης, έκανε το σουτ το οποίο απέκρουσε ο Τόππος και στην επαναφορά ο Ζουρούδης με νέο σουτ μέσα από στην περιοχή έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων για το 2-0

25′ Μπαλιά του Μπεννούρ στον Ταγκάεφ, βρέθηκε απέναντι από τον Τόππο που έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ

31′ Καλό σουτ του Νικολλί, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι

32′ Έκλεψε ο Ζουρούδης από τον Φωτάρα, βρέθηκε απέναντι από τον Τόππο που απέκρουσε το πλασέ του

45′ Απόκρουση του Μήλιου στο απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Μπάρτζου

51′ Ελάχιστα άουτ η μπάλα από το χτύπημα φάουλ του Ταγκάεφ

52′ Σέντρα του Στ. Ε. Ευαγγελίδη από τα δεξιά, ο Ταγκάεφ έκανε το γυριστό σουτ και πάλι ο Τόππος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

59′ Πλάσαρε άουτ από θέση τετ α τετ ο Στ. Ε. Ευαγγελίδης, έπειτα από μπαλιά του Ταγκάεφ

62′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπεννούρ, κεφαλιά από τον Ζουρούδη, ο Τόππος απόκρουσε και η μπάλα απομακρύνθηκε σε κόρνερ, αφού πρώτα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι

63′ Κεφαλιά του Πομπού στο πρώτο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Ταγκάεφ, η μπάλα ελάχιστα άουτ

68′ Σουτ στην κίνηση από τον Διονυσιακόπουλο, άουτ

76′ Απέφυγε δύο αντιπάλους και έκανε το πλασέ ο Πλαγγέτης μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι

82′ Τετ α τετ βρέθηκε ο Στ. Ν. Ευαγγελίδης που προτίμησε να πασάρει στον Στ. Ε. Ευαγγελίδη, αλλά ο τελευταίος αστόχησε προ κενής εστίας

84′ Νέα επέμβαση του Τόππου στο τετ α τετ του Στ. Ε. Ευαγγελίδη, έπειτα από μπαλιά του Ταγκάεφ

Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Γιακουμάκης, Μπερδεμπές

Ηρακλής: Μήλιος, Ευαγγελίδης Ι., Νικολλί (80′ Ευαγγελίδης Ν. Στ.), Πομπού (86′ λ. τρ. Πάχου), Καλοπήτας, Παπαϊωάννου, Μπεννούρ, Ευαγγελίδης Ε. Στ., Χαρίτος Εμμ. (10′ λ. τρ. Κοντός), Ζουρούδης, Ταγκάεφ

Αστέρας: Τόππος, Κούτρης (18′ λ. τρ. Κρητικός), Μπάρτζος, Κιλασίν Χ., Φωτάρας, Μπαϊρακτάρης (90′ Σκούμβρος), Διονυσιακόπουλος, Λούππος (80′ Χατζημανώλης Μ.), Πλαγγέτης, Αλιάϊ, Χατζημανώλης Απ.