Κολοσσός… ανατροπής στην Αμαλιάδα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρέβορ Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός -ο οποίος ήταν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος- έμεινε όρθιος στην Αμαλιάδα, επικρατώντας 71-68 του Κοροίβου!

Αν και ο Κόροιβος ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Τρέβορ Ρέλεφορντ πήρε τον Κολοσσό από το.. χέρι στο τέταρτο δεκάλεπτο και του έδωσε τη νίκη με 71-68 μέσα στην Αμαλιάδα!

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 35 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος που σημείωσε 18.

Ντέρμπι ήταν το ματς στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (10-10), μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κόροιβος ανέβασε κατακόρυφα στροφές, κάνοντας ένα 11-0 (21-10), με τον Ρέλεφορντ να διαμορφώνει το 21-12, χάρη σε δύο εύστοχες βολές.

Τον ίδιο ρυθμό ακολούθησε ο Κόροιβος και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς αρχικά πήγε σε διψήφιο αριθμό την υπέρ του διαφορά (27-17) και στη συνέχεια στο +12 (30-18). Ο Κολοσσός εξακολουθούσε να είχε τρομερή δυσκολία στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, πηγαίνοντας στο +13 (34-21) και χάρη στην καλή τους περιφέρεια πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (40-25)!

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Κόροιβος συντηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (45-35) στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Κολοσσός αντέδρασε μειώνοντας στους πέντε (47-42), αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 51-44.

Ο Λιούις στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου έβαλε… φωτιά στο ματς, καθώς μείωσε στους τέσσερις (51-47), με τη διαφορά να συντηρείται σε αυτό το επίπεδο μέχρι και το 55-51. Εκεί, οι Ροδίτες έκαναν ένα 11-0 χάρη στην περιφέρειά τους, με αποτέλεσμα να πάνε στο +7 (55-62), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Όμως, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Χαριτόπουλο, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσα (62-62), στο 1:23’’! Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους φιλοξενούμενους να ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 68-71!

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 18 (1), Τσάπιν 17 (1), Χάρις 4, Κόβατς, Συνετός, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12 (2), Τρότερ 13 (2), Γεωργάκης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λίντεν, Ρέλεφορντ 35 (2), Άχονεν, Σαλούστρος 10, ΜακΓκί 8, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Λιούις 8 (1).